АП: Военната помощ от САЩ за Украйна изтощи запасите от оръжия на Пентагона
Служители от военното ведомство се питат, дали ако днес избухне още една голяма война, САЩ ще имат достатъчно боеприпаси
Интензивните сражения в Украйна са накарали Пентагона да преосмисли доколко американските запаси от оръжия са достатъчни, предават световните агенции.
Служители от военното ведомство се питат, дали ако днес избухне още една голяма война, САЩ ще имат достатъчно боеприпаси. Те задават този въпрос не само на фона на усилията си да снабдят Украйна с достатъчно оръжия за войната с Русия, която би могла да продължи с години, но и с оглед на потенциален конфликт с Китай, посочва АП.
Русия изстрелва до 20 000 единици боеприпаси на ден – от патрони за автоматично оръжие до крилати ракети с размерите на камион. Украйна отвръща с до 7000 единици боеприпаси на ден, сред които са снаряди за 155 милиметрови гаубици, противовъздушни ракети "Стингър" и ракети за системата за противовъздушна отбрана "НЕЙСАМС", както и хиляди патрони за леки стрелкови оръжия.
Повечето от боеприпасите за украинската огнева мощ са от САЩ. Това са закупени от правителството оръжия, които се изпращат почти всяка седмица на фронта. Администрацията на президента Джо Байдън обяви вчера пореден пакет от помощи за Киев, в който се включват още 20 милиона патрона за леко стрелково оръжие.
"Не сме били в позиция, в която от някои критични боеприпаси да ни остават запаси за само няколко дни", заяви този месец пред журналисти финансовият инспектор на Пентагона Майкъл Маккорд. "Но сега ние подкрепяме партньор, който е (такава позиция)", добави той.
Производствените линии на САЩ нямат капацитет да снабдяват голяма сухопътна война и някои, като например тази за производство на ракети "Стингър", отдавна са спрели работа. По оценка на старшия съветник от Центъра за стратегически и международни изследвания Марк Кансиян, изпратените от САЩ в Украйна 1600 системи "Стингър" представляват около една четвърт от общите им запаси.
Системата "Хаймарс", която Украйна използва толкова ефективно в своята контраофанзива, е изправена пред подобни проблеми, каза Бил Лапланте - служителят на Пентагона, който отговаря за закупуване на оръжия. Производството на "Хаймарс" е спряно от американската армия от 2014 г. до 2018 г., уточни той. Пентагонът този месец обяви договор на стойност 14,4 милиона долара за ускорено производство на нови "Хаймарс", които да попълнят запасите на САЩ.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
8 Коментара: