Поради екстремните горещини и недостатъчните валежи в Одрин, някои части от реките Марица и Тунджа, които са важни водни ресурси, използвани за напояване на селското стопанство в Северозападна Турция, стигнаха до точката на пресъхване, съобщава "Марица".

 

Дебитът на река Марица е измерен като 43 кубични метра/секунда, а този на Тунджа е едва 4 кубични метра/секунда. Участъкът, където река Тунджа минава през центъра на Одрин, част от който пресъхна, беше покрит с мъх и позеленя. В района се появи неприятна миризма.

Губернаторът на Одрин Юнус Сезер направи изявление за пресата относно сушата и недостига на вода.

Сушата, която започва към края на август в последните години, за съжаление тази година започна рано поради недостатъчните валежи.

Ние усещаме сушата много сериозно от 15 юни до днес." Както знаете, това е районът, където оризът се засажда най-много в Турция и също се нуждае от вода.

Друг важен продукт в района е слънчогледът. Той се засажда много интензивно и за него имаме нужда от вода. Реките тук в момента са на най-ниските си нива от 12-те месеца на годината.

Понякога дебита пада до 3 кубични метра в секунда в река Тунджа и 40 кубични метра в секунда в река Марица“, отбеляза той.

Губернаторът допълни: „Сега достигнахме критични нива за река Марица. Отидохме в Ипсала преди два дни и направихме инспекция там, в най-големият ни кооператив за напояване там, Хамзадере.

Първо постигнахме консенсус относно използването на водата, зауствана при напояването на оризовите полета в район Кешан, до сега те изтичаха директно в морето. Вече водите от оризището се прехвърлят обратно в река Марица през канал. Приблизително още 80 хиляди декара земя, могат да бъдат напоявани по този начин. 

Сезер заяви, че е имало неконтролирано изпускане на вода от България през предходните години, което довежда до наводнения в района на Одрин.

„От около месец се водят интензивни преговори с българските власти по тези въпроси, чрез нашето Министерство на земеделието, нашия министър на земеделието и нашето Министерство на външните работи. Тази година обаче има сериозно засушаване и от българска страна.

„Смятам, че този процес върви в правилната посока и когато има излишък в България ние ще можем да получим поетапно малко повече вода от там. Нашият министър на външните работи и министърът на енергетиката интензивно следят работата по този процес“, отбеляза той.