Бившия адвокат на Доналд Тръмп Дон МакГан и съпругата му са били обект на интерес от Министерството на правосъдието към Apple за получаване на информация и следене през 2018-а година, пише bg-voice.

През това време МакГан е бил един от най-добрите адвокати, представляващи администрацията на Тръмп и Белия дом.

Това съобщава „Ню Йорк Таймс“. Според техни данни, е последвал отказ, а представители на Министерството на правосъдието няколко пъти са ходили при съдия, за да се запази искането в тайна, докато Тръмп е бил на власт.

Органът за вътрешен контрол към правосъдното министерство на САЩ вече започна проверка заради разкритията, че администрацията на Доналд Тръмп тайно е изискала и получила телефонни данни за поне двама конгресмени от демократите в хода на разследване за изтичане на информация, съобщи ABCNews.

Демократите нарекоха изземването „шокираща злоупотреба с власт“.Искането за проследяване на кореспонденция и телефонни разговори на МакГан е станало веднага, след като Тръмп изказал недоволство срещу него.

То било свързано с искане за прикриване на уволнението на специалния прокурор Робърт Мълър, разследващ руската намеса в изборите, които спечели Доналд Тръмп и стана президент.

Съобщението бе направено от главен инспектор Майкъл Хороуиц, скоро след като заместник-прокурорът Лайза Монако направи специално запитване.

Хороуиц обеща да провери дали искането за данните, предадени от „Епъл“, е съобразено с политиката на правосъдното министерство и дали „подобна употреба или разследвания не са основани на неправилни допускания“.

Двама демократи от Комитета по разузнаването към Камарата, единият от които Адам Шиф – самият председател на панела, съобщиха, че от „Епъл“ са ги уведомили, че техните метаданни са били изискани и предадени на министерството на правосъдието през 2018 година, когато Комитетът е разследвал евентуалните връзки на Тръмп с Русия.

Тогава панелът е ръководен от републиканец, а Шиф бе най-високопоставеният демократ в него.

Данните са били получени през 2017 и в началото на 2018 г., когато министерството е разследвало кой носи вината за изтичане на поверителна информация за контактите между администрацията на Тръмп и руското правителство.

Опитът на администрацията на Тръмп тайно да получи достъп да данните е бил направен в период, когато президентът е бил притиснат от разследвания – както в Конгреса, така и от специалния следовател Робърт Мълър – заради връзките на неговата кампания с Русия.

Въпреки че правосъдното министерство редовно разследва изтичания на информация, включително класифицирани разузнавателни данни, изискването на лична информация за членове на Конгреса е голяма рядкост.

Тръмп нарече проверките „лов на вещици“ , системно критикуваше демократите и следовател Мълър в Twitter и упорито обявяваше за „фалшиви новини“ данните, които вредяха на неговите интереси.

Лидерите на демократите в Сената реагираха остро на новината за изисканите данни на конгресмени.

Те поискаха изслушване на бившите главни прокурори Бил Бар и Джеф Сешънс по темата за двете разследвания на Тръмп за изтичане на данни и свидетелски показания от тях относно тайните призовки за предоставяне на данните.

Лидерът на сенатското мнозинство Чък Шумър и председателя на Сенатския комитет по правосъдието Дик Дърбин обявиха в свое изявление, че „тази притеснителна политизация на министерството от страна на Доналд Тръмп и неговите подмазвачи“ трябва да бъде разследвана.

Прокуратурата от времето на Тръмп е изискала от „Епъл“ чрез призовка данни за поне 12 души, свързани с Комитета по разузнаването, включително помощници, бивши съветници и членове на семействата. Единия дори е бил непълнолетен, пише ABCNews.

В крайна сметка обаче нито получените данни, нито други доказателства са дали възможност парламентаристите или комисията по разузнаването да бъдат свързани с изтичанията. Разследването обаче било подновено след година от министъра на правосъдието Бил Бар.

Данните постепенно са били осигурени от компанията. Остана неясно защо непълнолетно лице е било обект на интереса на министерството на правосъдието при Тръмп.