Арктика, един от най-чувствителните към климата региони на планетата, е изправена пред нова заплаха.

Според скорошно проучване, публикувано в списанието Environmental Research Letters, в Арктика има „гигантска живачна бомба“, готова да избухне и да причини хаос на околната среда и здравето на 5-те милиона души, живеещи в арктическата зона.

Живакът, силно токсичен метал, който може да увреди нервната система и мозъка, се съхранява във вечната замръзналост на Арктика от хиляди години. Въпреки това, когато климатът се променя и Арктика става по-топла, живакът започва да се освобождава от вечната замръзналост и в околната среда.

Изследователи, изучаващи основни проби от вечно замръзналата земя в басейна на река Юкон в Аляска, откриха, че значителни количества живак се освобождават, когато бреговете на реката ерозират. Това може да представлява заплаха за дивата природа и човешкия живот, тъй като живакът се натрупва в хранителната верига и може да попадне в риба и други животни, които хората ядат.

„В Арктика може да има гигантска живачна бомба, която чака да избухне “, казва съавторът на изследването и професор по геонауки и екологични изследвания Джош Уест от Университета на Южна Калифорния Дорнсайф. „Поради начина, по който се държи химически, голяма част от замърсяването с живак попада в Арктика. Във вечните ледове има толкова много живак, че количеството живак в океаните, почвите, атмосферата и биосферата взети заедно бледнее пред него".

Въпросът е особено належащ в Арктика, тъй като регионът се затопля четири пъти по-бързо от средното за света и вече усеща ефектите от изменението на климата. Заплахата от живака се увеличава с натрупването на метала в хранителната верига, от растенията до малките същества, като в крайна сметка се озовава в риби и други животни, които хората ядат.

Изследователите предупреждават, че десетилетия излагане на живак може да причини огромни щети на околната среда и здравето на хората, живеещи в тези райони. Ето защо е важно да се вземат мерки за намаляване на емисиите на живак и предотвратяване на изпускането му в околната среда.