Една от причините президентът на САЩ Джо Байдън да не оказва пълна военна помощ на Украйна е, че се страхува от разпад на Русия, пише украинското издание "Зеркало недели“, позовавайки се на източници.

"По силата на Президентския орган за трансфер на оръжия (PDA) Байдън отдавна можеше да предостави на Украйна необходимите оръжия, които биха подобрили стратегически ситуацията на бойното поле, но Белият дом постоянно пренебрегва тази възможност“, отбелязва изданието.

Според източници Вашингтон се ръководи от няколко военно-технически и политически мотива. Отбелязва се, че рискът от разширяване на войната на територията на страните от НАТО или ядрената заплаха не са основните.

Посочват се следните мотиви:

Американските политици и военни се опасяват, че прекомерните трансфери на оборудване и боеприпаси към Украйна могат да изчерпят запасите на Пентагона и САЩ може да се окажат неподготвени за конфликти другаде на планетата, например в Индо-Тихоокеанския регион или Близкия Изток;

Политическата традиция на САЩ предполага, че преди президентските избори не се вземат решения, които биха могли да "вържат ръцете“ на бъдещия държавен глава;

Вашингтон все още се придържа към стратегията до 2022 г., според която войната трябва да продължи само на територията на Украйна;

Администрацията на Байдън се страхува от възможния разпад на Русия в резултат на победа на Украйна; по-специално Вашингтон не иска да позволи на Китай да върне "изконните територии“, анексирани от Руската федерация през ХХ век.

Изданието добавя, че Байдън се придържа към възгледа за Русия, формиран още през 70-те години на миналия век, когато СССР е бил силен противник, когото САЩ са се опитвали да не дразнят.