Пътуването на Пелоси включва спирки в Япония, Южна Корея, Малайзия и Сингапур – всички съюзници на САЩ в региона.

Но преминаването към самоуправляващ се Тайван все още беше само условно, тъй като Китай издава предупреждения за евентуално посещение на говорителя на Камарата и отношенията между САЩ и Китай са в ниска точка.

На китайското предупреждение за "решителни контрамерки" при евентуалното посещение Байдън отговорил, че не би могъл да спре Пелоси, дори и да иска.

"Не зависи от него да решава къде председателят на Конгреса ще ходи или няма да ходи", заяви заместник-прессекретарят на президента Джо Байдън - Карин Жан-Пиер.

Си към Байдън: Не си играйте с огъня

Пелоси води делегация от колеги депутати на посещение. Тя отказа да отговори на запитванията на репортери за плановете си, като каза в сряда в отговор на въпрос за потенциално посещение в Тайван: „Никога не говоря за пътуването си. Това е опасност за мен“.

Тайван се превърна в сериозна точка на конфликт между САЩ и Китай, тъй като американски официални лица се страхуват от по-неизбежно китайско навлизане на самоуправляващия се остров. Служители на националната сигурност  тихо работиха, за да убедят Пелоси за рисковете, които потенциалното й пътуване до Тайван може да представлява в един изключително чувствителен момент.

В дълъг и откровен телефонен разговор в четвъртък китайският президент Си Дзинпин издаде строго предупреждение на президента Джо Байдън по въпроса.

„Общественото мнение не трябва да се нарушава и ако си играете с огъня, ще се изгорите. Надявам се, че американската страна може да види това ясно“, каза той на Байдън, според китайската държавна информационна агенция.

Пелоси ще бъде първият действащ говорител на Камарата на представителите на САЩ, който ще посети Тайван, след като Нют Гингрич отиде там през 1997 г.