"Блумбърг" разкри причината за провала на плановете на китайската армия за Тайван
Висшият политически консултативен орган на Китай публично уволни трима ръководители
В Китай започнаха мащабни репресии сред военните командири след разкриването на множество корупционни злоупотреби, които поставят под въпрос инвазивните амбиции на Пекин за Тайван. За това пише "Блумбърг", като се позовава на данни на американското разузнаване.
"Мащабната военна чистка на президента Си Дзинпин дойде, след като се оказа, че широкоразпространената корупция подкопава усилията му за модернизиране на въоръжените сили и поставя под въпрос способността на Китай да води война", пише изданието, позовавайки се на информирани източници, .
Корупцията е била особено разпространена в ракетните войски на Китай и в съответния сегмент на военнопромишления комплекс. Според информирани хора нещата там са толкова зле, че САЩ вече имат много по-малко доверие в мащабната военна дейност на Китай през следващите години.
В същото време "Блумбърг" цитира няколко очевидни прояви на корупция в китайската армия, за които се твърди, че са известни на американското разузнаване. По-специално се твърди, че в някои случаи корумпирани служители са наливали обикновена вода вместо гориво в ракетите.
Споменават се и "огромни полета от ракетни силози" в Западен Китай, където защитните капаци не функционират правилно, което прави невъзможно "осигуряването на ефективно изстрелване" на ракетите.
"Съединените щати смятат, че корупцията в Народноосвободителната армия на Китай е довела до отслабване на доверието в цялостния ѝ капацитет, особено когато става въпрос за ракетните сили, и също така е възпрепятствала някои от основните приоритети на Си Дзинпин за модернизация", пише "Блумбърг", цитиран от "Нюз бг".
Изданието отбелязва, че не е успяло да получи официален коментар нито от американските власти, нито от Пекин. Но през последните месеци се появиха доказателства за самата корупционна чистка.
Така например е известно, че на 29 декември висшият законодателен орган на Китай освободи от длъжност девет висши военни служители, от тях петима, свързани с ракетните войски, и поне двама от Министерството за развитие на оборудването, което отговаря за въоръжаването на армията.
Освен това преди няколко дни висшият политически консултативен орган на Китай публично уволни трима ръководители на държавни производители на ракети.
Тази поредица от чистки идва след отстраняването през октомври на бившия министър на отбраната на Китай Ли Шанфу, който беше на поста си само седем месеца.
Отбелязва се, че това е само това, което е известно от публичното пространство, тъй като китайската армия не разкрива фактите от разследванията срещу корумпирани служители.
Американското разузнаване смята, че през следващите години Китай ще бъде по-малко склонен към военни авантюри, отколкото се очакваше досега.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
1 Коментара: