Политологът Стивън Сабо каза в колона за National Interest, че резултатът от преговорите между Русия и Запада може да доведе до международно признаване на суверенитета на Москва над Крим.

Експертът припомни историята на следвоенна Европа, когато САЩ и СССР се договориха за неутралния статут на Австрия. Според него по същия начин може да се реши и напрежението около Украйна.

„Съединените щати и техните западни партньори могат да предложат на руското правителство и двете страни да гарантират неутралитета на Украйна“, каза Сабо.

Политологът уточни, че споразумението може да засегне въпроса за войските и въоръженията на договарящите страни, разположени в Европа. Освен това преговорите могат да доведат до промяна в международно признатите политически граници на Украйна.

„В резултат на сделката Донбас, на практика загубен за Украйна, ще може да стане част от Руската федерация. Крим също ще остане част от Русия. Украйна ще може да се съсредоточи върху изграждането на собствена политическа и икономическа система “, заключи Сабо.

Експертът също така нарече голяма стратегическа грешка обещанието от НАТО за членство на Украйна в алианса, дадено на Киев през 2008 г. Припомняйки неотдавнашното изтегляне на САЩ от Афганистан, придружено от офанзива на талибаните и падането на правителството, съюзник с Вашингтон, Сабо изрази мнението, че „Америка не се нуждае от друг съюзник с нестабилно и корумпирано правителство и голямо малцинство“.

Припомняме, че Крим стана руски регион след референдум, над 96% от участниците в който бяха за обединението с Русия. Президентът Владимир Путин подчерта, че въпросът за собствеността на Крим е напълно затворен.

През декември 2021 г. руското външно министерство разпространи два руски проектодокумента за гарантиране на правни гаранции за сигурност от Съединените щати и страните-членки на НАТО. Проектът за договор със САЩ и споразумението с алианса бяха представени на американската страна на 15 декември на среща в руското външно министерство.

В проектоспоразумението с НАТО Русия предлага на алианса да се ангажира с по-нататъшно неразширяване, изключвайки, наред с други неща, присъединяването на Украйна. 

Москва призовава алианса да се откаже от всяка военна дейност извън своите граници - в Украйна и други територии на Източна Европа, Кавказ и Централна Азия. От май 1997 г. (преди включването на източноевропейските страни в НАТО) Алиансът беше помолен да не разполага с допълнителни оръжия и нови военни контингенти извън страните, в които са били разположени.