Секторът на услугите се сви до ниво, невиждано от времето на финансовата криза през 2008-2009 година. Причината за срива е референдумът, на който британците гласуваха „за” излизане от ЕС, съобщава „Индипендънт”.
Цифрите показват намаляване на производителността и на броя на новооткритите компании. Те се доближават до нивата от началото на 2009 година.
 
По месеци спадът е най-голям от юли 1996 година, когато започва измерването на индекса на производителите, водено от “Markit/Cips”. Той отчита новите поръчки, доставките и заетостта и се счита за ключов индикатор за стабилността на сектора.
 
Строителството се е забавило до темпове от 2009 година, а производството – от 2013 година. Това е първата подробна картина на това как се отразява Брекзитът върху икономиката.
 
Крис Уилямсън, главен икономист в Маркит, посочва, че проучванията показват спад на БВП на Великобритания с 0,4% за тримесечие. „Безпрецедентното месечно падане на индекса във всички сектори без съмнение увеличава шансовете Великобритания да влезе най-малкото в лека криза”, обясни той.
 
По думите му, цифрите поставят под сериозен натиск Марк Карни – управителя на английската централна банка, който ще трбява да свали лихвените проценти под историческия минимум от 0,5% по време на срещата на Комитета за валутна политика на 4 август. Според него, има и други начини за стимулиране на инвестициите, но при тях има по-голям процент на несигурност.
 
През юли и бизнесът е бил под голям натиск заради несигурните условия, поскъпването храните и горивата и исканията на работниците за по-големи заплати, отбелязва експерт по заетостта.
 
„След 3 и половина години на растеж секторът на услугите се върна към спада, тъй като Брекзит намали новите поръчки и крайния обем на производителността до нива, невиждани от времето на финансовата криза”, посочи той.
 
Анализатори прогнозират, че английската централна банка наистина ще намали основния лихвен процент.

Превод и редакция: БЛИЦ