Преди няколко дни руската специална военна операция в Украйна беше тема номер едно за всички медии във Великобритания. Първите страници на вестниците бяха пълни с цветни снимки от битките или със страданията на цивилните граждани, а крещящи заглавия призоваваха за всякакви наказания и проклятия срещу руснаците и срещу Путин, предава "Труд".

Днешната основна тема на медиите на Острова обаче не са новите „престъпления на Москва“ и не е „героичната реч на президента Зеленски“, а баналните ежедневни проблеми на самите британци като покачването на цените и падащия стандарт на живота.

Факт е, че министърът на финансите на кралството Риши Сунак представи на парламента „пролетен мини-бюджет“, тоест план за разходите, с който страната ще живее до есента.

Добрата новина за британците е, че властите планират да намалят някои данъци. Така например за първи път от много години основната данъчна ставка в страната ще бъде намалена от 20% на 19%, а нивото на доходите, които няма да се облагат с данък върху доходите, напротив, ще бъде по-високо. Също така, данъкът върху горивата ще бъде намален с 5 пенса на литър и ще бъде премахнат ДДС върху енергоспестяващите технологии за домашна употреба, като соларните панели.

Сега лошата новина е, че нищо от това вероятно няма да помогне на Обединеното кралство да се справи с рязкото спадане на жизнения стандарт. Правителството предполага, че през 2022-2023 г. реалните доходи на домакинствата ще намалеят с 2,2%, което ще бъде най-големият спад в стандарта на живот от началото на подобна статистика в края на 1980-те години.

Най-големият таблоид „Дейли мейл“ изнесе въпроса на първа страница: „Забравените милиони британци питат: а какво ще стане с нас?“. Авторите намекват, че милиони британци са останали извън програмите на правителството за помощи и сега ги чакат големите проблеми. „Дейли телеграф“ публикува следната редакционна статия: „Най-големият спад в стандарта на живот, откакто се прави статистика“. „Гардиън“ е още по-строг: „Цената на живот расте: а Сунак дои бедните“, и отново подчертава, че пенсионерите и гражданите с ниските доходи ще могат да разчитат само на собствените си сили.