Унгарският външен министър Петер Сиярто обвини Полша в лицемерие и каза, че "чашата на търпението ни прелива", след като заместник-външният министър на Полша предложи Унгария да напусне Европейския съюз и НАТО.

Сиярто твърди, че Полша купува петрол и от Русия, докато обвинява Будапеща, че прави същото.

В публикация във "Фейсбук" Петер Сиярто повтори обвинението на премиера Виктор Орбан, че Полша проявява лицемерие, защото докато обвинява Унгария, че внася петрол от Русия, самата тя прави същото.

"Сегашното полско правителство ни критикува и ни обвинява, че внасяме петрол от Русия, което е от съществено значение за функционирането на страната, но ако разгледаме внимателно списъка с клиенти на една от най-големите петролни рафинерии в Русия, със сигурност ще намерим поляци.

Няма да има нищо лошо в това, защото енергийните доставки в крайна сметка се основават на физически основи, но ако това е така, тогава не трябва да бъдем лицемерни и да обвиняваме другите", посочи Сиярто.

"Полският държавен секретар на външните работи реагира остро на речта в Бъйле Тушнад... Реакцията доказва верността на унгарската поговорка: истината боли", пише ръководителят на унгарската дипломация.

"Дълго време търпяхме предизвикателствата и лицемерието на сегашното полско правителство с намерението да запазим полско-унгарското братство, но сега чашата е препълнена", продължава Сиярто, чието правителство имаше много добри отношения със старото националистическо правителство във Варшава, която беше победена на изборите миналата есен от либералната коалиция на настоящия премиер Доналд Туск, пише News.ro.

Полският заместник външен министър, раздразнен от речта на унгарския премиер Виктор Орбан в летния университет Бъйле Тушнад този уикенд, предположи, че Унгария би направила по-добре да напусне Европейския съюз и НАТО, които унгарският министър-председател толкова много критикува.

"Унгария, а не Полша, прави бизнес с Русия", каза полският заместник-министър в неделя в отговор на обвиненията на унгарския премиер, че Варшава води "лицемерна" политика спрямо Москва.

В момента Унгария и Словакия са възмутени и търсят посредничество на ЕС или международен арбитраж, защото вече не могат да внасят петрол от руската компания "Лукойл" през тръбопровода "Дружба", който минава през Украйна, тъй като Киев постави "Лукойл" в списъка си със санкции.