Чешките военнослужещи, участващи в международните мисии в Косово и Афганистан, ще остана в чужбина само още 60 дни, освен ако правителството не успее да прокара плановете си за отбраната през 2009 г., които бяха отхвърлени от долната камара на парламента.
След като не достигнаха само два гласа за приемането на плана на министерството на отбраната относно мисиите в чужбина, правителството се възползва от конституционното си право да продължи с 60 дни задграничните военни мисии в Афганистан и Косово до 1 март 2009 г. Мотивът на правителството е, че „не би било мъдро да оставим съюзниците ни в несигурност”. Планът на министерството предвижда увеличаване броя на войниците на мисия в чужбина до 1 386 от сегашните около 900. /АФП
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.