Тази битка се води от много други градове из Европа, а сега към нея се присъединява и Прага. В продължение на дълги години, красивият град, в който се срещат барок и готика, е затворен за очите на външния свят от Желязната завеса. Ала сега столицата на Чехия също се задушава от големи тълпи. 

Затова и тя ще се включи в битката срещу Airbnb.

Според новите промени в закона, които готвят управниците в града, отдаването на цели апартаменти чрез платформата и тези, подобни на нея, ще бъде забранено, освен ако не става дума за личния апартамент на наемодателя, който го отдава докато е на почивка другаде.

Чрез Airbnb ще бъдат отдавани само стаи и то отново - единсвено в апартаменти, където живее собственикът. Кметът на града Зденек Хриб цели само едно - "да върне Прага обратно на хората на Прага".

Според Хриб Airbnb е превърнало някогашния велик град от Римската империя в "разпределителен хотел", който "изяжда града отвътре".

"Преди време можеше да ограничиш притока на туристи просто като разрешиш определен брой хотели в града. Но сега в Прага нямаме как да ограничим капацитета за настаняване на туристи. А цифрите са наистина критични", казва Хриб пред Observer.

Близо 8 милиона души са посетили Прага, чието население е 1,3 милиона, през 2018 година. Преди 20 години обаче едва 2,6 милиона туристи са идвали в чешката столица. Очакванията са все повече и повече хора да прииждат в Прага през следващите години, а инфраструктурата и финансите на града не са подготвени за това.

Появата на Airbnb е превърнала някогашните спокойни квартали в натоварени зони, където и денем, и нощем туристи прииждат на групи, дърпайки куфарите си на колелца, говорейки шумно.

През март броят на апартаментите, които са част от платформата е бил 5537. През 2018 г. те стават повече от 18 хил., а броят на леглата скача от 17 913 на 52 738. 80% от всички имоти, които се дават под наем, са цели апартаменти.

Подобно на други градове в Европа и хората на Прага са сякаш "изхвърлени от града си" заради туристите. Сега те трябва да платят сума, 14 пъти по-голяма от годишната им заплата, за да си купят апартамент в града.

А според Хриб, Airbnb е отишло прекалено далеч от оригиналната си идея, в която "турист остава в дома ти, а ти му разказваш за забележителностите в града, докато му правиш закуска".

По думите му сега платформата нарушава спокойствието на останалите граждани в Прага.

Заради начина, по който ЕС приема платформи като Airbnb, а именно, като "обществени услуги", а не агенции за недвижими имоти, контролът над тях е почти невъзможен.

За това Хриб, заедно с Чешкото регионално министерство, работят по изработването на местни закони, които да регулират краткосрочните ваканции.

Предишните им опити са били обречени на провал, но сега, когато всички са наясно с проблема на Прага, Хриб е сигурен, че ще има достъчно подкрепа законите да минат.

Журналистката и режисьор Аполена Ричликова приветства решението на градската управа "да се изправи срещу проблема, след като го игнорира в продължение на пет години".

"Като жител на центъра на Прага, аз се чувствам като непознат в странник в собствения с град всеки ден. И не съм сама", казва Ричликова.

А Янек Рубеш, създател на влога в YouTube Honest Guide, където коментира проблемите, които носи прекаления туризъм на Прага, казва, че Airbnb вреди на кварталите в града.

"Жилищните сгради в Прага не са създадени за туристи. Те имат различни нужди от местните, като 24-часова рецепция, за да пристигат и влизат в сградите когато си искат. Airbnb беше добра идея в началото, но вече не е", обяснява той.

Прага не е сама в тази битка - Амстердам, Барселона, Валенсия, Бордо, Берлин, Краков, Мюнхен, Виена и Париж също са започнали война срещу Airbnb. Те изпратиха отворено писмо към Европейската комисия, с което я приканват да промени законите си. Някои от градовете са въвели свои собствени лимити.