Daily Star: Руската „Мъртва ръка” няма да остави нападение без възмездие
Съществуването на подобно оръжие спомага да се намали рискът от ядрена война
Според един от най-големите световни експерти в областта на ядрените оръжия доктор Брюс Блеър (Bruce Blair) в интервю за изданието заявил, че по негово мнение системата все още се намира в работно състояние и дори се „усъвършенства”.
Комплексът е снабден със сензори, които откриват ядрените детонации по целия периметър на Русия, след което системата изстрелва командна ракета, изпращаща сигнал, който активира едновременно всички ракети в пусковите шахти и на ракетните установки.
„Независимо от плашещата идея, основателят на Международното движение за глобална нула доктор Блеър твърди, че съществуването на подобно оръжие всъщност спомага да се намали рискът от ядрена война”, съобщава Daily Star.
Работещата „Мъртва ръка” означава, че Западът винаги трябва да помисли два пъти, когато у него възникне изкушение да нанесе ядрен удар”, - пише таблоидът.
Както отбелязва изданието, британският аналог на „Мъртвата ръка” са „писмата на последната надежда” (Letters of Last Resort): написаните на ръка от британския премиер писма със заповеди до командирите на подводници Vanguard, оборудвани с ракети „Трайдънт”.
Системата „Периметър” е способна да нанася удари дори в случай на унищожаване на системата от органи за военно управление, както и да предава заповеди за нападение на руските войски във всяка част на света.
„Това означава, че даже тактически удар, напълно унищожил висшето звено на руското военно ръководство, например Путин, няма да предотврати началото на апокалипсиса на третата световна война” – предупреждава авторът на статията.
Както твърди Блеър, системата се явява напълно автоматизирана: за нейното задействане в случай на криза е нужен само един служител от Генералния щаб и малък екип за изпълнение на няколко стандартни операции преди старта.
„Мъртвата ръка” е способна да намали риска от прибързан или случаен ядрен удар чрез предаване на контрола над ядрените ракети, предназначени за ответен удар, на автоматизираната система.
Експертът задава въпрос за уязвимостта на системата от кибератаки. Според доктор Блеър, системата не представлява риск, „докато не бъде подложена на хакерски атаки и не е осъществила несанкциониран старт”.
„По принцип, сериозните военни мощности за нанасяне на ответен удар способстват за стабилизиране на кризата и намаляване на изкушението за нанасяне на удар” – счита експертът. Според него съществуването на системата „Периметър” е „законен и етичен” начин за предотвратяване на ядрена война от гледна точка на теорията за сдържане.
Както отбелязва изданието, в последно време „опасенията от ядрена война станаха реалност поради многобройните сигнали за лъжлива тревога, както от страна на Русия, така и от страна на САЩ, които едва не доведоха до Армагедон.
Превод и редакция: БЛИЦ
Последвайте ни
0 Коментара: