Да се сдружи с Владимир Путин – това е голямата мечта на президента Доналд Тръмп, счита Der Spiegel в публикацията си „Treffen der Egos”. Той му се възхищава, през цялото време го защитава дори от обвиненията на американските служби и го нарича „силен лидер”.
 
Затова предстоящата среща на двамата лидери в Хелзинки предизвиква у Запада опасения дали ще останат антируските санкции, ще бъдат ли изтеглени американските войски от Сирия, ще бъдат ли прекратени ученията на НАТО в Балтика, ще бъде ли призната „анексията на Крим” – това вълнува съюзниците на САЩ.
 
Очевидно за самия Тръмп е по-важно да създаде видимост за успешни преговори с Путин, счита изданието. Той разчита, че срещата ще премине така гладко, както със севернокорейския диктатор в Сингапур. „Среща с красиви снимки, след което американският президент ще се представя за победител. В действителност обаче победител по-скоро ще се окаже Путин” – счита изданието.
 
Тръмп възнамерява да заложи в Хелзинки основите на нов световен ред, напомнящ „тъмните времена, когато в света лидирали национални държави, силни мъже, скрепени с ръкостискане договори, изолация и военна мощ”. Приятелите на САЩ се превръщат във врагове, а противниците стават съюзници.
 
Тръмп се кани да унищожи всички достижения на 20 век, цяла мрежа от алианси, институти и демократични структури, които след завършването на Втората световна война осигурявали мира и процъфтяването, включително и на САЩ.
 
Шефът на Белия дом уважава повече авторитарните управляващи в Пекин и Москва, отколкото демократично избраните лидери. И Путин, и Тръмп даже много си приличат, пише изданието. Например в Европа и двамата поддържат едни и същи десни популисти, например в Италия и в Унгария. „В личен план обаче те силно се различават един от друг: от една страна Путин се ръководи от трезв разчет, а за Тръмп невежеството е добродетел.
 
Тръмп на тази среща рискува повече, констатира Der Spiegel. Напълно е възможно той да направи отстъпки на Кремъл, дори без да го осъзнава и без да слуша съветниците си. Ако срещата стане „среща на двама единомишленици”, то от това ще пострада Европа. На Путин донякъде му е все едно какви ще са резултатите от преговорите. „Срещата ще послужи като доказателство, че Русия повече не е аутсайдер в световната политика. На него повече не му трябва” – обобщава Der Spiegel.
 
Превод и редакция: БЛИЦ