Военнопромишленият комплекс на Руската федерация не е в състояние да произведе такова количество оръжия, което да позволи на силите на Москва да напреднат дълбоко в територията на Украйна. Москва обаче се е заела със задачата да "прочисти“ складовете за танкове и боеприпаси, пише германският национален ежедневник Die Welt.

"Ако разгледаме по-отблизо четирите ключови области на оръжията, ситуацията е много по-малко розова – и в същото време далеч от надеждите на украинците и техните западни партньори“, пише изданието.

Танкове

Според анализатори на ORYX руската армия вече е загубила 8400 бронирани машини в Украйна. Това число включва 2 900 танка и 5 500 бронетранспортьора.

Общо преди началото на войната руснаците разполагаха с около 10 000 единици от този тип техника (както нови модели, така и тези, които бяха на полигоните).

Към началото на 2024 година от сателитни снимки стана известно, че Руската федерация разполага с още 40% танкове на своите полигони. Те ще бъдат възстановени и изпратени на фронта в Украйна. Темпото се оценява на до 1600 единици годишно. Освен това руснаците могат да произвеждат до 200 бронирани машини годишно.

Според изчисленията на Йохан Мишел и Майкъл Джерстад от Британския международен институт за стратегически изследвания запасите от старо оборудване в Руската федерация ще намалеят до нула в рамките на две-три години.

Ракети

Главното разузнавателно управление на Министерството на отбраната на Украйна заяви, че Руската федерация може да произвежда около 230 единици определени видове ракети на месец. 130 от тях са с обсег над 350 километра, други 100 са с по-малък обсег.

Заради западните санкции Москва не може да увеличи производството. Всяка произведена от Русия ракета съдържа от 40 до 50 елемента от западен произход. За недостига на ракети говори и фактът, че Руската федерация е принудена да спре обстрела на Украйна, а също така води преговори за доставки на оръжие с Иран и Северна Корея.

Дронове

Наскоро руският министър на промишлеността обяви, че през 2025 година Руската федерация възнамерява да произведе 5 000 ударни безпилотни самолета от типа Shahed-131/136. Руснаците ги използват ежедневно, за да атакуват украински градове. В същото време общата цел за производство на дронове през тази година е 11 000 единици.

Средно през 2023 година руснаците са пускали по осем дрона на ден в Украйна, въз основа на факта, че са използвани общо 3095 БпЛА. През 2024 година тази цифра не се е променила много, което предполага, че руснаците не са успели да увеличат значително производството на атакуващи дронове.

Предвид атаката срещу завода в Татарстан на 4 април има съмнения, че ситуацията ще се подобри.

Артилерийски снаряди

През 2024 година руската индустрия е в състояние да произведе 2,1 милиона снаряда. Die Welt отбелязва, че Москва може да разчита и на съветски резерви, както и на доставки от своите партньори. Основните доставчици са Беларус и Северна Корея. Пхенян вече изпрати на Русия три милиона артилерийски снаряда.

"Състоянието на съхраняваните боеприпаси вероятно ще бъде много лошо, тъй като предвид огромното потребление през първите две години след инвазията, оръжейните компании вероятно вече са избрали най-добрите резерви“, отбелязват в статията.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук