Усмихнат - такъв е терористът от Ница на снимка, направена само седмици преди той да нахлуе в храм в града и да заколи трима души. Това е лицето на убиеца Брахим Ауссауи, минути след като е стъпил на земя в Европа, пише в. "Дейли Мейл". 
 

Снимката е направена от властите в италианския пристанищен град Бари, където Ауссауи е бил отведен на 8 октомври, прекарвайки 20 дни карантина заради коронавируса - първо на острова Лампедуза, където е пристигнал на 20-и септември, а след това на италианския кораб за карантиниране Рапсоди.

Корабът е превозвал около 800 нелегални имигранти. Той е бил на дрейф 15 дни до брега на Бари. Ауссауи, по думите на други мигранти, прекарал това време предимно говорейки по телефона, разказвайки как искал да отиде във Франция.

Слизайки на брега, Ауссауи е бил сниман, било му е записано името и датата на раждане, били са му взети и отпечатъци. Направена е и проверка, дали има досие, но не е било открито нищо, пишат италиански медии.

Той не е имал криминално досие, никога преди не е посещавал Италия, влизането му не е повдигнало никакви флагове в службите. 


Друга снимка на терориста Брахим Ауссауи

На следващия ден Ауссауи е бил информиран, че няма право да остане в Италия. Била му е връчена заповед за напускане на страната в рамките на седем дни. Но вместо да бъде депортиран, Ауссауи някак си е бил освободен. 

Не е ясно, кога той е напуснал Бари, но се смята, че е стигнал до Париж с влак на 9 или 10 октомври, успявайки да пресече границата с Франция незабелязан. 

След това се смята, че той е останал във френската столица до 29 октомври, денят на клането, в който той в ранните часове на деня е хванал влак за Ница. 

В Ница той е пристигнал в 06:30 часа. знае се, че е изпратил на брат си в Тунис снимка на базиликата Нотр Дам в града - храмът, който той по-късно през деня атакува. Той също е казал на брат си, че иска да прекара нощта там. 

French soldiers patrol near the Notre Dame church the day after a deadly knife attack in Nice

Когато храмът отворил врати в 08:30 часа, Брахим влязъл вътре, извадил 30-сантиметров нож и започнал да коли миряните, убивайки трима. 

Първо е убита все още неидентифицирана мирянка на около 60 години, дошла по-рано да се помоли. Известно е, че тя е посещавала храма редовно. Брахим ѝ е прерязал гърлото в опит да ги обезглави.  

След това е загинал охранителят Винсент Лок, който отворил вратите на Брахим, а след което е започнал да се подготвя за литургията. Лок е трябвало да празнува своя рожден ден днес. 


Винсент Лок


Родената в Бразилия Симоне Барето Силва, на 44 години, е другата мирянка, която е била намушкана многократно, но е успяла да избяга в намиращо се наблизо заведение за бургери. Там обаче тя е умряла от получените рани. 

Последните думи на майката на три деца били:"Кажете на децата ми, че ги обичам".

Приятелки на Силва в Бразилия разказаха, че тя е живяла във Франция от 30 години. Собственикът на ресторанта, в който Силва умира, разказа, че брат му пръв е видял окървавената жена на улицата. 

По думите на собственика, който също е мюсюлманин, брат му и негов служител са хванали жената и са я завлекли в заведението, за да я спасят. След това те са отишли в храма, за да се опитат да усмирят Ауссауи, който бил още вътре и имал нож. 

Двамата обаче избягали и повикали полицията. Полицаите стреляли Ауссауи 14 пъти, докато той крещял "Аллах Акбар".

Следователите са намерили още два ножа на местопрестъплението, Коран и два мобилни телефона. Също така чанта с лични вещи. От френските служби за сигурност заявиха, че Ауссауи не им е бил известен преди инцидента. 

Brahim Aoussaoui, a 21-year-old Tunisian migrant, receives medical treatment after killing three worshippers

Простреляният Брахим Ауссауи, парамедик му оказва медицинска помощ. Снимката бе разпространена от групата за мониторинг на ислямските екстремисти СИТЕ. 

Вчера полицията е арестувала мъж на 47 години, за който се смята, че е имал контакт с Ауссауи ден преди атаката, също така може да му е дал и телефон. 
A nun lays flowers outside the Notre-Dame de l'Assomption Basilica in Nice

Следователите в момента проучват контактите в телефона, опитвайки се да разберат, дали той сам се е радикализирал или е бил насочван да извърши атаката от някоя терористична групировка. 

Notre-Dame de l'Assomption Basilica's Priest Franklin Parmentier (third left) and right-wing party Les Republicains MP Eric Ciotti (third right) pay homage at the church

Атаката в Ница бе извършена дни, след като Табат, свързана с "Ал Кайда" новинарска агенция, призова мюсюлманите "да водят джихат" срещу Франция заради карикатурите на пророка Мохамед, публикувани от Шарли Ебдо. 

Семейството на Брахим, което живее в бедния град Бухайла, където касапинът е живял преди да отиде в Европа, каза, че той е поддържал постоянно връзка с тях след пристигането си във Франция. 


Майката на Брахим Кмар

Майка му Кмар през сълзи кааз, че е била много изненадана от това да чуе, че синът ѝ е във Франция, когато той им се е обадил след пристигането си. Тя каза още, че въобще не е имала и на представа какво е планирал да прави синът ѝ. 

"Не знаеш френския, не познаваш никого там, ще си сам там, защо отиде?" - била му казала тя по телефона. 

Брат му, говорейки пред телевизия Al Arabiya TV, каза: Той ми каза, че иска да прекара нощта пред катедралата. Изпрати ми снимка на сградата. Обади ми се, когато пристигна във Франция. 

По думите му, семейството е в шок от това, че Брахим е извършил терористичната атака.

Брахим не е могъл дълго време да си намери добра работа в страната си и е работил "каквото му попадне", разкри съсед.
 

От вчера следобед, когато бе разкрита самоличността на Брахим, италианските медии не спират да питат доста гневно как е станала възможна безметежната негова одисея из Апенините и безпрепятственото му влизане във Франция? И то във време, когато отдавна вдигнатите под тревога срещу терористичната опасност сили за сигурност на Италия са импрегнирани допълнително с куп правомощия за контрол и на нашествието на „Ковид-19“ в страната, пише Монитор.

Много интересно е обаче това, което става в административния център на областта Пуля – град Бари, където „Рапсоди“ стоварва пасажерите си на 8 и 9 октомври. Брахим е свален на брега през втория ден с още 405 мигранти, двама от които веднага са закопчани и заключени в пандиза за разкрити стари престъпления, 104-ма са откарани в различни центрове за репатриране, 177-на, половината от които са малолетни, са подслонени в приемни домове.

А 122-ма от мигрантите  получават най-желаната от тях „карт бланш“за Европа – подписан от шефа на полицията документ за напускане в рамките на седмица на държавната територия на Италия. 

След като е изчезнал, според експерти, той със сигурност е получил логистична подкрепа от съмишленици в Италия, които са му помогнали да стигне и до Франция. 

В дописките си по случая италианските медии припомнят, че в страната на практика е бил отгледан и едва ли не подготвен за злокобното си деяние Анис Амри.

Той влиза в страната като малолетен през 2011 г., като пет години по-късно организира касапницата на новогодишния базар в Берлин и седмица след това е застрелян от полицай в сателитния град на Милано – Сесто Сан Джовани.

А случаят с терориста Брахим Ауссауи предизвика мощен протест на италианската опозиция срещу правителството, което според нейните водачи  било превърнало страната в разграден двор.

Като бившият вътрешен министър и лидер на партията „Лига“ Матео Салвини, който се слави с ненавистта си срещу всякакви мигранти, обвини премиера Конте едва ли не в поощряване на незаконния приток на пришълци.