Опознай Япония, за да я обикнеш! Свръхмодерна, пъстра, екстравагантна (за нашите разбирания). Така видя страната на изгряващото слънце главният експерт "Международни мрежи" в Пловдивския университет доц. Атанас Владиков. Тази година той ​издаде книга за ​Япония, озаглавена "Аригато, Токио - градът, който живее в 22 век", съобщава "Марица".

Културата на Япония вълнувала още от дете доц. Владиков. Любопитни му били начинът на функциониране на обществените и икономическите механизми. Особено второто, тъй като той е специалист по международни икономически отношения. Счита, че Япония може да е образец за България. 

Тръгнал за ​страната на изгряващото слънце на 1 май - неподготвен за новия свят и порядки, с които ще се сблъска. Мислил си за кампанията за ректор на ПУ, в която надпревара се включил, но не спечелил. Още на летището в Токио ​се стъписал -  служителите говорели тихо, усмихвали се, движели се бавно и спокойно, докато ​тълпата от чужденци, изсипала се от самолета, ръкомахала, викала гръмогласно на различни езици, бутала се хаотично. 

Култура за чакане на опашка

"В Япония има специфична "култура на изчакване", дори "култура за чакане на опашка". Най-кошмарното нещо за японеца е да ​се нареди някой чужденец на добре организирана и дисциплинирана опашка. Винаги ще намери начин да създаде суматоха", казва Владиков. 

Очаквано, паркирането е едно от големите предизвикателства в Токио, споделя още доцентът. Макар че жителите на многолюдния град използват масово градския транспорт и почти една четвърт от столичани се возят на метро, проблемът с нарастващия брой моторни превозни средства по улиците остава. "В много жилищни комплекси паркингите се намират под самата сграда или в нейните задни дворове.

Както на места у нас, но не точно. При една от срещите ми домакинът ни покани да го посетим и в задния двор на сградата аз видях двуетажен паркинг с мобилни платформи, които се управляват с бутони. На практика това е една здрава желязна рамка и с просто вдигане и сваляне на ​конструкцията могат да се паркират два пъти повече автомобили.

Разбира се, трябва да има разбирателство между различните собственици, но предвид това, че глобите за неправилно паркиране в Токио са между 15 и 20 хиляди йени, съседите някак си намират общ език. 

Когато пристигнал в тризвезден хотел в Токио, Владиков се изумил от ултрабързия асансьор, който го отвел до стаята му на 14-ия етаж. Както всичко друго, и японската тоалетна е компютризирана. Контролният блок на тоалетната има седем бутона за електронно управление с различни функции, сред които "биде", "сила на струята", "отопление на седалката", "мощност на водата за отмиване" и други. 

На всеки ъгъл - полицай

При посещенията му на различни места в Токио Атанас Владиков забелязал, че японците все още носят чадъри навсякъде със себе си - навик, останал им от стари времена. Категорично - "чадърената култура" е запазена марка на японците и досега. 

"В Националния музей по изкуствата имаше специално помещение за чадъри и едва тогава се влиза в музея. Там, където няма подобни помещения, са инсталирани специални машини, които опаковат автоматично чадъра в найлонова торбичка. Такива машини има в молове, ресторанти и кафенета", разказва доцентът. 

Една от уникалните характеристики на Япония е държавната политика за ред, спокойствие и безопасност на жителите и гостите на страната. Това се вижда особено в Токио чрез мрежата от полицейски участъци, наречени "кобан".

Те се вписват по естествен начин в градската среда и се намират на натоварени кръстовища, като могат да бъдат на един или два етажа. Там се дават постоянни дежурства от няколко души. В тези участъци работят основно млади, изгладени, избръснати, сресани и изобщо много добре изглеждащи хора, казва Владиков. 

Когато посетил изкуствения остров Одайба, се удивил за сетен път от научно-техническия прогрес на Япония. В една от бизнес сградите на острова имало организирано "училище за дронове", в което след заплащане на такса инструктори давали разяснения какви видове дронове съществуват, какво могат да правят и как да се управляват.

Екстравагантни тийнейджърки

Тийнейджърките в Япония обичат да провокират с вида си, казва доц. Владиков. Младите момичета се обличат доста често като аниме герои, идентифицират се с анимационни аватари. Често се обличат с ученически униформи с къси рокли, дълги до под коляното чорапи, разноцветни панделки и аксесоари в косите.