Хубави сметки, но без кръчмар. Бившият британски премиер Борис Джонсън разкри как изглежда планът за прекратяване на войната в Украйна. Той направи това в своя авторска статия за "Дейли Мейл", чийто хоноруван автор стана.

Само две години по-рано британският политик бе посочен за основния инициатор за прекъсване на мирните преговори между Русия и Украйна, които бяха пред завършване в Истанбул.

"След като разговарях с Доналд Тръмп, съм по-убеден от всякога, че той има силата и смелостта да го поправи, да спаси Украйна, да донесе мир - и да спре катастрофалната зараза на конфликта", заявява Борис Джонсън.

Британският премиер предупреждава, че "Русия не трябва да побеждава в Украйна". Но въпреки това са възможни компромиси с Кремъл. "Тръмп разбира реалността: че поражението за Украйна би било огромно поражение за Америка", подчертава Джонсън.

Според бившия британски премиер пътят към мира изглежда по следния начин:

Западът позволява на Украйна да използва далекобойните ракети ATACMS и Storm Shadow, както и други оръжия, за атака на военни цели в Русия. Тези удари ще позволят украински пробив на фронта.

След това на Русия се предлага да се оттегли към границите от 24 февруари 2022 г. По този начин Москва запазва Крим и части от Донбас.

Русия може да декларира, че Специалната военна операция е изпълнила мисията си и е денацифицирала Украйна. Причината за това ще е въвеждането на специални защитни мерки за рускоезичното население на Украйна.

Украинската територия под контрола на Киев е призната за "свободна държава" с перспектива за бързо присъединяване към ЕС и НАТО.

След войната украински формирования се разполагат в европейските страни, за да заменят част от 70 000 американски войници, разположени за възпиране на потенциална руска агресия. Това би позволило на Тръмп да спести пари, да върне американските войски у дома и да принуди европейците да направят повече за своята отбрана, което е една от основните му цели.

С Тръмп в Белия дом има реална перспектива за някакво глобално сближаване с Русия и с Путин. Има шанс за връщане към дните, когато Русия беше уважаван партньор на Г-8 и дори на НАТО. Но има само един начин да се постигне този резултат - чрез сила. Вашингтон под ръководството на Тръмп ще трябва да покаже, че международните граници трябва да се зачитат и че съветската империя не може да бъде възстановена със сила.

След това Борис Джонсън прави няколко важни бележки, защо Доналд Тръмп може да бъде по-твърд с руснаците. "Никога не забравяйте, че Тръмп, а не Обама или Байдън, даде на украинците противотанковите оръжия Javelin. Именно те бяха толкова решаващи в битката за Киев през 2022 г. Тръмп вече има опит в извършването на решителна военна намеса в името на украинската демокрация", споделя Джонсън.

"Доналд Тръмп вижда риска: че поражението на Украйна би довело до огромни дългосрочни разходи за Америка и света.

От друга страна, една победа за Украйна - ако бъде оформена правилно - може да проправи пътя, парадоксално, за нови и много по-добри отношения на Запада с Русия. Това би било голяма победа за Америка и за целия свят.

Не казвам, че ще е лесно. Ще трябва сила. Това ще изисква решителност. Ще са необходими стоманени нерви. В Бътлър, Пенсилвания, Доналд Тръмп показа, че има нужния кураж за работата", завършва Борис Джонсън.