След инцидента с крайцера "Москва" в медиите се появи информация, че близо до кораба е забелязан американски военен разузнавателен самолет "Посейдон". Експертът Виктор Литовкин в интервю разказа какви цели може да има самолетът.

Според него основната задача на американците била да установят какви точно щети е получил руският крайцер. Пентагонът се е опитвал да разбере какво не е наред с "Москва" и какъв е бъдещият му военен потенциал - благодарение на оценката на ситуацията, те ще могат да разберат колко време ще отнеме за ремонт и какви по-нататъшни стъпки може да предприеме ръководството. Дори първоначалното съобщение на Пентагона гласеше, че крайцерът се е добрал до Севастопол. 

Така например говорителят на Пентагона Джон Кърби каза вчера, че ракетният крайцер "Москва" е успял да стигне със собствен ход до Севастопол за ремонт.

"Трябва да разберем защо се случи предполагаемата експлозия на боеприпаси. Това е много важна информация. Не изключвам, че са направени снимки и видеозаписи на всичко", каза Литовкин.

Експертът отбеляза, че крайцерът е важно стратегическо оръжие - носи 16 мощни противокорабни ракети "Вулкан" с обсег на действие 600-700 километра, както и системата за противовъздушна отбрана "Кинжал", способна да поразява подводници и самолети.

По-рано Пентагонът заяви, че "Москва" се движи на изток със собствена сила, въпреки че щетите, получени в резултат на експлозията, са доста сериозни. Какво точно е причинило инцидента там, не се знае.

Около 19 часа в западната част на румънското въздушно пространство беше забелязан американски военен патрулен и разузнавателен противоподводен самолет на ВМС на САЩ. Последният беше на около 70 километра от местоположението на руския ракетен крайцер Москва.

В съобщението авторите не се позовават на никого. Освен ако не е на "наличните данни". Те също така прикачват екранна снимка от сайт, който проследява движението на самолетите, уверявайки, че Boeing P-8A Poseidon лети с неизвестна цел. Освен това изданието казва, че разполагат с информация за Boeing RC-135 до крайцера. Този самолет обаче дори не попада в зоната на покритие на ресурса ADS-B Exchange.

Превод: БЛИЦ