Военният анализатор и ветеран от руско-украинската война Алексей Гетман е заявил, че "Железния купол" е просто реклама от страна на израелската противовъздушна отбрана, съобщава "УНИАН".

Експертът обяснява, че никога не са изстрелвали високоточни ракети срещу "Железния купол", като в същото време те трябва да защитават участък от границата, който е десетки пъти по-малък от този в Украйна.

"Противовъздушната отбрана е ешелонирана, т.е. не можете да поставите дивизия за противовъздушна отбрана на една линия и да смятате, че тя може да прехваща всички ракети.

- Според мен "Железният купол" е вид реклама от страна на израелските сили за противовъздушна отбрана, защото те твърдят, че защитават страната на сто процента от вражески атаки, но това не е вярно и е само красиво изказване.

- Първо, защото там границата е сравнително малка и е много по-лесно да се разположи голям брой средства за ПВО, защото участъкът е десетки пъти по-малък, отколкото в Украйна.

- На второ място, Израел никога не е бил атакуван с ракети от вида на тези, които ни атакуват, а именно ракети X-101, X-555 или балистичните "Искандер". Срещу тях изстрелват неуправляеми ракети, нещо като "Град", които се прихващат доста лесно", отбелязва анализаторът.

Според Гетман, ако Израел е бил обстрелван със същите ракети като Украйна, "Железният купол" е щял да даде процентно по-нисък брой поразени цели, отколкото украинската система за противовъздушна отбрана.

"Това означава, че това, което ние сме построили, е много по-ефективна система за противовъздушна отбрана от израелската. Казано с прости думи, Израел е обстрелван с не толкова добро оръжие, докато ние сме обстрелвани с високоточни ракети, които разполагат със средства за противодействие на противовъздушните сили.

- Затова разполагаме с много ефективна система за противовъздушна отбрана. Освен това партньорите ни постоянно ни предоставят допълнителни зенитно-ракетни системи и вече е трудно дори да ги изброим.

- Единственото, което ни липсва сега, е по-голямото количество на тези системи, защото то би ни осигурило още по-плътна защита. Съответно процентът на сваляне на вражески цели ще нарасне до 80 или 90 процента, защото за съжаление никоя държава не може да прехваща 100 процента.

- Но процентът, който прехващаме, е много по-висок от този, който могат да прехванат системите за противовъздушна отбрана на много страни, дори на страните от НАТО", подчертава военният експерт.

 

 

 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук