Експерти обясниха как мутира COVID-19 и ще започне ли да се разпространява още по-лесно
Според проучването коронавирусът най-вероятно е еволюирал от бета коронавирус и е започнал да заразява хора през декември 2019 година
Екипът от учени установява "критична мутация" на вируса, която му позволява да започне по-бързо да се разпространява. Не е нещо необичайно за вирусите да мутират, но експертите са обезпокоени, тъй като мутациите, наблюдавани при COVID-19 могат да му дадат предимство, защото се появяват самостоятелно една от друга в 62 държави, пише The Independent.
Според учените тези мутации са дали на вируса подобрена способност за предаване между хората и се страхуват, че те могат да повлияят дори на това, дали лекарствата и ваксините ще имат нужния ефект и ще го унищожат.
Добрата новина е, че засега тези мутации са редки. Все още не е ясно как те ще се отразят на коронавируса като цяло.
"Вирусът изглежда не е мутирал много и повечето щамове са доста сходни един с друг, казва проф. Мартин Хибберд, старши автор на изследването. - Това предполага, че той е добре адаптиран към хората и не се променя бързо."
"Въпреки че броят на генетичните вариации на този етап от пандемията е сравнително малък, видяхме няколко, които може да имат значение при диагностиката, ваксините и терапиите", допълва професорът.
Засега два основни щама на COVID-19 заразяват хората по света. Според проучването коронавирусът най-вероятно е еволюирал от бета коронавирус и е започнал да заразява хора през декември 2019 година.
До 198 различни генетични мутации у COVID-19 достигат и експертите от генетичния институт към University College of London, които изследват пробите от 7500 души.
Изследването, публикувано в медицинския журнал Infection, Genetics and Evolution показва, че именно в края на 2019 година вирусът е еволюирал и е прескочил от животно към човек. Това доказва, че е невъзможно COVID-19 да е циркулирал дълго сред хората, преди да бъде засечен.
Различните мутации на вируса показват и, че той е внесен в страната многократно, а не само от един единствен, така наречен "нулев" пациент.
"Всички вируси мутират по естествен начн, казва проф. Франсоа Балу, съавтор на изследването на UCL Genetics Institute. - Мутациите сами по себе си не са лошо нещо и няма нищо, което да предполага, че Sars-Cov-2 мутира по-бързо или по-бавно от очакваното. Засега не можем да кажем дали той става повече или по-малко смъртоносен и заразен."
Въпреки това професорът предупреждава: "Основно предизвикателство за победата срещу вирусите е, че ваксината или лекарството може да не е вече ефективна, ако вирусът е мутирал."
Последвайте ни
0 Коментара: