Българската ваксина срещу COVID-19 се създава много бързо и няма връзка с протичането на заболяването. Това каза в предаването "Референдум" по БНТ директорът на Института по микробиология към Българската академия на науките доц. Пенка Петрова.

На 45-ия ден вече имахме прототипна ваксина. Учените работят много бързо, дългото време не е заради разработването на ваксината, а заради дългото ѝ изпитване, заяви тя.

Доц. Петрова уточни, че ваксината се разработва с финансирането от френския институт "Пастьор".
В предварителния договор сме изявили желание ваксината да остане български патент. В разработването ѝ участват Медицинският университет и Софийският университет, поясни тя.

Ваксината ще остане българска и ще е достъпна за всички. Тази ваксина ще създаде желания обществен имунитет, увери директорът на Института по микробиология към Българската академия на науките.

Тя обясни, че в момента в света циркулират три щама на новия коронавирус - А, В и С.

Доц. Петрова разкри, че оригиналният щам А не е възникнал в Китай, а в Австралия и след мутация отишъл в китайския град Ухан.  Щам В заразява цял Китай и цяла Азия. Оригиналният щам А е най-разпространен в Австралия и в САЩ, а от китайския щам В се е появил третият щам – С, който заразява цяла Европа, уточни тя.

По думите ѝ в момента в света има други осем разновидности на COVID-19, които още не може да се определят като щамове. Има възможност да се появят още щамове, коментира доц. Пенка Петрова.

Тя посочи, че сравнително леката картина на пандемията у нас се дължи на навременните мерки и на БЦЖ ваксинираното население.

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!