Дори и най-лошият сценарий, Запорожката атомна електроцентрала (ЗАЕЦ) не заплашва населението с радиация. Това заявиха от Американското ядрено общество (ANS), цитирани от агенция УНИАН.

"Нашите експерти внимателно разгледаха "най-лошите сценарии", включително експлозия на реактори, както и контейнерите за съхранение на отработено гориво. Те не могат да предвидят ситуация, която ще доведе до свързани с радиацията последици за общественото здраве", се казва в изявлението.

Американското ядрено общество припомни, че шестте реактора на АЕЦ Запорожие са били затворени преди повече от десет месеца и не произвеждат достатъчно топлина, за да предизвикат бързо радиационно изпускане.

ЗАЕЦ е проектирана да устои на причинени от човека и природни заплахи, се казва в изявлението:

"Дебели стоманобетонни щитове защитават ядрата на реактора и са предназначени да изолират всеки радиоактивен материал от околната среда. В малко вероятния случай на пробив в щитовете, всяко потенциално изпускане на радиоактивен материал ще бъде ограничено до зоната непосредствено около реакторите. Следователно всяко сравнение на АЕЦ "Чернобил" или "Фукушима" е както неточно, така и подвеждащо."

Запорожката АЕЦ бе посетена и от експерти на Международната агенция за атомна енергия 

Генералният директор Рафаел Гроси съобщи, че експерти от Международната агенция за атомна енергия са получили допълнителен достъп до площадката на Запорожката атомна електроцентрала в Украйна, съобщава пресслужбата на МААЕ.

Според агенцията, специалисти по ядрена енергетика вчера са успели да проверят по-широк участък от периметъра на големия охладителен басейн. Те са успели да посетят стената, разделяща охладителния басейн от това, което е останало от язовир Каховка.

МААЕ казва, че вратите са били подсилени с противотежести и пясък и не е имало изтичане на вода от езерото.

 

На снимката: Рафаел Гроси

Специалистите посетиха и преградата, разделяща отводнителния канал на близката Запорожска ТЕЦ от резервоара. Този канал и езерото съдържат водата, необходима за охлаждане на ядрената електроцентрала.

"По наше искане нашите специалисти получиха допълнителен достъп до съоръжението. Засега не са забелязали мини и експлозиви. Но все още се нуждаят от допълнителен достъп, включително по покривите на 3-ти и 4-ти енергоблок и части от машинните зали.

Оставам с надеждата, че този достъп ще бъде предоставен скоро. Ще продължа да докладвам за развитието в това отношение", каза генералният директор на МААЕ Рафаел Гроси.

Превод и редакция: БЛИЦ!

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук