Заплахата АЕЦ „Запорожие“: Десетки хиляди из цяла Европа ще умрат в първите часове, а Черно море ще е с радиация
Запорожие е шест пъти по-голяма от Чернобил и напрежението заради бъдещето на централата е разбираемо
През последните часове се увеличиха съобщенията в насока, че АЕЦ „Запорожие“ – най-голямата ядрена електроцентрала на територията на Европа – е в центъра на терористични планове и от руска, и от украинска страна.
Докато двете държави си разменят обвинения, че там се готвят взривове, светът настръхна заради огромната заплаха, която представлява ядрената централа.
Експерти очертават, че има две заплахи в тази насока. Какво ще се случи, ако в централата стане инцидент? И какво ще се случи ако ядрено оръжие бъде използвано на територията на Украйна.
АЕЦ „Запорожие“ разполага с шест реактора. През 2022 г. се превърна в първата централа в света, която продължава да работи по време на война.
Когато руснаците окупираха района през март 2022 г., световните експерти сравняваха опасността с тази от ядрената катастрофа в Чернобил през 1986 г.
Запорожие е шест пъти по-голяма от Чернобил и напрежението заради бъдещето на централата е разбираемо.
През последните седмици в Украйна се провеждат мащабни учения за действие по време на ядрен инцидент. През последните часове до украинските граждани бяха разпратени съобщения за реакция при взрив.
В късните часове на 4 юли украинският президент Володимир Зеленски направи обръщение към нацията, в което твърди, че руснаците са поставили устройства, приличащи на бомби, върху два от реакторите. Тази информация не беше потвърдена официално от други източници, уточнява bTV.
Междувременно се появи информация, че Русия изтегля войниците си от района на ядрената централа. Това също остава непотвърдено.
Възможни последици от терористична атака срещу АЕЦ „Запорожие“
Уебсайтът visitukraine.today предоставя подробен блог пост, който описва какво би се случило при най-лошия сценарий.
В шестте реактора на централата и в хранилището за отработено ядрено гориво се съхраняват до 18 000 горивни касети. Това е няколко пъти повече, отколкото в Чернобилската централа.
Ако Русия удари всички енергоблокове, разрушавайки обвивката на реактора, светът ще бъде изправен пред безпрецедентна катастрофа, пише уебсайтът.
При мащабен ядрен инцидент първоначалната засегната площ може да достигне 30 000 квадратни километра – район, равняващ се на половината площ на Латвия.
Радиоактивното замърсяване ще се разпростре на около 2 милиона квадратни километра, което означава, че цялото население на Европа може да бъде засегнато от подобна катастрофа. Милиони хора ще бъдат изложени на риск от радиационно отравяне, докато десетки хиляди може да умрат в първите часове от радиационна болест.
Запорожкият регион и неговите съседни ще станат необитаеми в продължение на стотици години.
Река Днепър, Черно и Азовско море ще бъдат заразени с радиация.
Естествено, това развитие зависи пряко от климатичните условия – влажност, скорост на вятър, валежи. Радиоактивният облак може да покрие всяка една държава и никой няма да бъде предпазен от последиците на руския терор. Дори Москва.
А възможно ли е въобще?
Може ли Кремъл да вземе решение да саботира АЕЦ „Запорожие“? Подобна атака би отдалечила Владимир Путин от един от малкото си съюзници – Китай. В този смисъл експерти посочват, че руският президент може и да не се престраши.
В същото време Украйна твърди, че Русия вече изтегля войниците си от централата и Енергодар.
Друг притеснителен аспект е, че Кремъл вече започна кампания, в която обяснява, че Украйна ще саботира ядрената централа – тактика, която предприе и преди взривяването на язовир „Нова Каховка“.
Бившият прессекретар на Володомир Зеленски Юлия Мендел коментира, че подобна терористична атака ще даде огромни плюсове на Путин на бойното поле.
„Това на практика е тактическа ядрена атака, но руският президент може да се скрие зад фалшиви твърдения и дезинформация. Разследването на такъв инцидент ще отнеме години. Дяволско е“, казва тя.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
49 Коментара: