Ердоган отново захапа Германия, премиерът му пита кой е шеф на ЕС
Тогава турският държавен глава в пряк текст призова сънародниците си, живеещи в Германия, да не подкрепят нито една от основните политически партии на парламентарните избори на 24 септември.
Причината е, че политическите сили били "врагове на Турция" и се състезавали кой ще обиди повече южната ни съседка по време на предизборната кампания.
Ердоган включи в списъка си Християндемократичния съюз на канцлера Меркел, СДП, към която принадлежи Габриел и Зелените.
Вчера германският външен министър се възмути открито от думите на Ердоган и заяви, че те са
„невиждано посегателство срещу суверенитета на Германия”
и призова избирателите да не се поддават на внушенията и да „влизат в играта на Ердоган”.
"Има едни външни министри; веселят се и си празнуват вкъщи. Въобще не си знаят положението и хала. Кой си ти, та да говориш на президента на Турция? Ти говори с външния министър на Турция. Знай си положението", обърна се Ердоган, цитиран от агенция ДХА, към Габриел.
Той също така пита социалдемократа на колко години е и какво е политическото му минало. Габриел е на 58 години и беше председател на СДП от 2009 до тази година, което го прави един от най-дълго задържалите се лидери на партията.
Той е и човекът, на който се приписва ключова роля в договарянето на сегашната управляваща коалиция в Германия между християндемократите на Меркел и СДП.
„Няма да търпим никакви намеси”, увери и самата Меркел след изказването на Ердоган и посочи, че всички германски граждани, включително тези от турски произход, имат право свободно да изберат една или друга германска партия на парламентарните избори следващия месец.
„Хей, Германия; ти ли даваш указания на 27-членната Общност, ти ли си шефът на ЕС", попита днес турският премиер Бинали Йълдъръм, също цитиран от турската ДХА.
По думите му Берлин трябва да афишира ръководната си позиция в Евросъюза, за да е ясно на всички какво представлява организацията.
Вчера Йълдъръм и вицепремиерът Бекир Боздаг отправиха обвинения към Германия, че укрива терористи от кюрдската ПКК и ФЕТО - обединението около проповедника Фетхулах Гюлен, който турското правителство държи отговорен за опита за преврат срещу Ердоган миналата година.
Напрежението между Анкара и Берлин се засили през последните няколко месеца, превръщайки кризата в една от най-дълбоките между двете членки на НАТО.
Германия отправя критики към Турция за масовата чистка, която властите в страната предприеха след опита за преврат от 2016 г., в рамките на която бяха задържани и германски граждани, включително журналисти. И макар СПД и ХДС да са противници в предизборната си кампания, коалиционните партньори са единодушни в позицията си спрямо Анкара.
В същото време Зелените, които са опозиция в настоящия парламент, настояват за още по-тежки мерки срещу Турция, като сълидерът на партията Джем Йоздемир е от турски произход и е остър критик на Ердоган.
Въпреки размяната на обвинения, двете страни остават ключови икономически партньори. Голяма роля за това има и огромното турско население в Германия. Точната численост на диаспората не е съвсем ясна, но според много от оценките става въпрос за над 3,5 милиона души, които имат достатъчно голямо значение при изборите.
В рамките на кампанията преди тях Зигмар Габриел продължава твърди, че е скептичен спрямо продължаването на управляващата широка коалиция с партията на Меркел.
По думите на Габриел, за партии като ХДС, ХСС и СДП широката коалиция не е „желан съюз“. Политическите сили имат помежду си редица разногласия по важни въпроси като отбранителната политика, развитието на системата на здравеопазването и други, посочи също дипломатът.
Кандидат за канцлер на СДП е бившият председател на Европарламента Мартин Шулц. Последните социологическо проучвания обаче затвърждават впечатлението, че едва ли Меркел ще бъде заменена като правителствен ръководител.
Според последните социологически резултати на в. „Билд ам зонтаг“ рейтингът на ХДС/ХСС се е покачил с още един процент до 39%. В същото време за СДП са готови да гласуват 24% от избирателите, което не представлява промяна. За Лявата партия ще гласуват 9% от анкетираните, а за Зелените и Свободната демократична партия – 8%. За крайнодясната „Алтернатива за Германия“ пък са готови да гласуват 7% от избирателите.
Източник: ФокусПоследвайте ни
0 Коментара: