В Анкара премиерът Реджеп Ердоган оповести ревизията в еднопартийния кабинет на управляващата Партията на справедливостта и развитието. Общо 7 министерски кресла са сменени или разменени, най-важните от които са на икономиката, външните работи, външната търговия, енергетиката, правосъдието, образованието и на семейното планиране.
Броят на министрите в правителството се увеличава с един от 26 на 27. Първият дипломат Али Бабаджан отново поема юздите на икономиката по време на криза. Той е повишен на поста вицепремиер и главен координатор на икономиката, финансите и хазната. На негово място за пръв път се назначава човек извън парламента – проф. Ахмед Давутоглу, който беше пръв съветник за външната политика и специален пратеник на Ердоган за близкоизточния мирен процес. Академикът е известен като главния архитект на новата визия за многоизмерната неоосманистка външна политика на Турция и главен посредник и преговарящ за индиректните мирни преговори между Сирия и Израел и за междупалестинския диалог между "Хамас" и "Фатах". И в арабските страни, и на запад всички признават неговата ключова роля за овладяването на кризата в Ивицата Газа. Негова е и теорията за т.нар. „ефект на доминото". Освободеният пост на министъра на образованието се заема за пръв път от жена – Нимет Чубукчу, която до сега отговаряше за правата на децата и семейното планиране. На нейното място също се назначава жена-министър. Любопитно е да се отбележи, че бившият председател на парламента и един от основателите на консервативната проислямистка Партия на справедливостта и развитието - Бюлент Арънч, се връща на власт като един от тримата вицепремиери. Настоящият правителствен говорител и вицепремиер Джемил Чичек запазва поста си, въпреки ширещите се в медиите спекулации, че премиерът ще го острани заради няколко негови гафа. /БНР
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.