Европейският съюз налага ембарго върху 90 процента от вноса на руски петрол до края на тази година. За това се договориха лидерите на страните от ЕС на приключилата преди малко в Брюксел среща на върха.

България получи изключение и ще може да внася петрол до края на 2024-та година.

Евролидерите се разбраха също така да ускорят работата по създаване на специални коридори, които да улеснят износа на храни от Украйна по суша и море, съобщава БНТ.

Новите санкции влизат в сила през следващите дни.

Ембаргото засяга вноса на петрол по море, а до края на годината ще спре вносът по петролопровода "Дружба", но само за Германия и Полша. Унгария, Словакия и Чехия ще продължат за получават петрол, но това няма да продължи безкрайно дълго.

Ето какво се споразумяха лидерите на ЕС за руския петрол

Новият пакет от санкции включва също така изваждането от SWIFT на най-голямата руска банка и персонални санкции срещу руски военни, за които се смята, че са виновни за убийството на цивилни в Буча и Мариупол.

Европейските лидери се разбраха за допълнителна финансова помощ за Украйна в размер на 9 млрд. евро.

Днес беше обсъждана продоволствената криза. Търсят се начини как украинското зърно да бъде изведено от страната. В момента тонове зърно стоят блокирани в различни пристанища в Украйна. Премиерът Петков предложи Варна като един от вариантите за транспортиране на зърното.

"В този момент сме изправени пред изключително спешна за решаване ситуация - 20 милиона тона пшеница са блокирани в Украйна - работим по създаването на коридори на солидарност, които ще позволят част от това зърно да бъде изнесено по сухопътни маршрути и с влакове към нашите страни. Това е много по-сложен и скъп начин, но е отговор на необходимостта това зърно да бъде изнесено от страната.

Вторият важен аспект е да осигурим помощ за най-уязвимите групи от населението, за да имат възможност да си позволят храна и затова отпускаме два и половина милиарда евро и предлагаме да се мобилизират резерви от Европейския фонд за развитие, за да помогнем например на субсахарска Африка", каза председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен.

Сред държавите няма засега нагласи за нови санкции срещу Русия, но това, което фон дер Лайен каза е, че Брюксел ще следи строго за това досега приетите шест пакета от санкции да се спазват стриктно и да няма заобикаляне по никакъв начин.

В същото време Украйна приветства решението на ЕС да блокира по-голямата част от вноса на петрол от Русия, предаде Асошиейтед прес.

"Петролното ембарго ще ускори обратното броене до срива на руската икономика и военна машина", каза в свое изявление външният министър на Украйна Дмитро Кулеба.

По оценка на украинското министерство на външните работи забраната може да струва на Русия "десетки милиарди долари" и то похвали ЕС, че не само е затруднил Кремъл да "финансира агресията (на Руската федерация), но също така е усилил собствената си енергийна сигурност".

В свое съобщение в "Туитър" Кулеба написа, че Украйна работи с военноморските сили на трети страни по международна операция под егидата на ООН, която да осигури безопасен търговски маршрут за износа на храни, предаде Ройтерс. Той не даде повече подробности за операцията.

Президентът на Украйна Володимир Зеленски също приветства решението на ЕС за налагане на шести пакет от санкции, но каза, че е "неприемливо", че между одобряването на петия и шестия пакет са изминали 50 дни.