Съдът на Европейския съюз глоби Унгария с 200 милиона евро заради това, че не е изпълнила предишни решения, задължаващи я да промени политиките си по отношение на даването на убежище, предаде Ройтерс.

През декември 2020 г. съдът постанови решение във връзка с процедури за даване на статут на международна закрила и за връщане на хора от трети страни.

Неизпълнението на решението “е безпрецедентно и изключително сериозно нарушение на правото на Европейския съюз”, се казва в изявление на съда.

Според съда “Унгария не е взела необходимите мерки за изпълнение на решението от 2020 г., що се отнася до достъпа до международната процедура за защита, правото на искащите международна защита да останат в Унгария, докато чакат окончателното решение по обжалването на отказа на молбата им, както и до изгонването на незаконно пребиваващи граждани на трети страни”.

Освен глобата от 200 милиона евро, Будапеща ще трябва да плаща и допълнително по един милион евро на ден, докато не изпълни задълженията си.

Решението на Съда на Европейския съюз е “възмутително и неприемливо”, коментира унгарският премиер Виктор Орбан във фейсбук.

Съгласно сегашното унгарско законодателство молби за убежище може да се подават само извън територията на Унгария - в унгарските посолства в Сърбия и Украйна. Тези, които се опитват да минат през границата, систематично биват изтласквани.

През 2021 г. Орбан, който често влиза в конфликти с Брюксел по различни въпроси, обеща да “съхрани съществуващия режим (по отношение на кандидатите за убежище), дори и европейският съд да ни нареди да го променим”, припомня Ройтерс.

Еврокомисията започна втора процедура в Съда на Европейския съюз в началото на 2022 г., като заяви, че Унгария не е взела необходимите мерки, за да изпълни решението на съда от 2020 г.

Вчера ЕК уточни, че плащането на глобата е неизбежно. Засега комисията ще попита писмено Будапеща как възнамерява да изпълни съдебното решение и според отговора ще прецени следващите стъпки, поясни на пресконференция говорител на Еврокомисията.

Той добави, че Унгария трябва да вземе мерки, за да приложи съдебното решение и да плати присъдената глоба.

В подобни случаи ЕК изготвя график за изпращане на покани за плащане, след получаването на такава покана засегнатата държава има 45 дни да се разплати и, ако не го направи, ще има напомняне с допълнителен 15-дневен срок, посочи още говорителят.

В случай, че и след това няма плащане, ЕК пристъпва към удържане на сумите от средствата, изплащани на съответната държава от бюджета на ЕС.