Призракът от Беслан отново надвисна над Москва. В четвъртък Европейският съд по правата на човека (ЕСПЧ) се произнесе по жалбата на роднините на жертвите на терористичния атентат от началото на септември 2004 г. в Беслан, Северна Осетия, задължавайки Русия да изплати на ищците около три милиона евро.

„Съдът постанови, че Русия е длъжна да изплати на жалбоподателите общо 2,995 млн. евро обезщетение за морални щети, а също и 88 хил. евро на представителите на ищците за съдебни разходите", се казва в съобщение, публикувано на официалната интернет страница на органа в Страсбург. Подадените искове бяха седем - от общо 409 души.

Съдът призна, че руските власти не са предприели необходимите мерки за разследване на всички обстоятелства около терористичния атентат и причината за смъртта на заложниците. Според магистратите е имало „сериозни пропуски“ в реакцията на Русия при терористичния атентат в училището, в резултат на който бяха убити над 330 души. Макар руските власти да са получили информация, че е планирано нападение, „не е направено достатъчно, за да бъде попречено на подготовката“, като дори охраната на училището не е била подсилена, заявиха от ЕСПЧ.

Магистратите не се произнесоха по отношение на това дали действията на руските сили за сигурност са довели до увеличаване на броя на жертвите сред заложниците. В същото време бе пояснено, че московските власти не са представили в съда убедителни доказателства за използването на само необходими и съразмерни сили и средства в кризисната ситуация.

На 1 септември 2004 г. в Беслан терористи взеха за заложници ученици, родители и служители на учебна сграда в града. Те бяха държани в плен два дни. На 3 септември в училището прогърмя взрив, след което руските сили за сигурност щурмуваха заведението. Загинаха 333 души, включително 186 деца. Пострадалите бяха повече от 700 души.