Дългото сбогуване на Великобритания с Европейския съюз често изглежда неразбираемо. Повечето познават този процес като Brexit - дете на термина Грексит, който беше въведен от икономисти, когато изглеждаше, че дълбоко задлъжнялата Гърция ще излезе от Еврозоната през 2012 година.

Гърция не напусна, но Великобритания напуска ЕС след референдум през 2016 г., който скоро породи своя терминология. Ето поглед върху някои от термините - реални и измислени, които политиците и журналистите използват, за да опишат развода, който в момента е предвиден да се случи на 31 октомври.

Член 50

Основите са положени с Договора от Лисабон от 2007 г., който актуализира правилата за управление на блока. Член 50 от Договора предвижда „клауза за напускане“ - двугодишно предизвестие, което тогавашният премиер Тереза Мей изпрати до президента на Европейския съвет Доналд Туск през 2017 година.

Договорената дата за напускане изтече на 29 март тази година, но този срок беше удължен два пъти от ЕС. Всяко по-нататъшно отлагане ще изисква съгласието както на британския премиер, така и на останалите 27 лидери на ЕС.

Споразумение за оттегляне

Великобритания и нейните 27 държави партньори в ЕС в продължение на почти две години водеха сложни преговори, които финализираха със споразумение от 585 страници през декември 2018 година, в което са посочени правните клаузи на развода.

На 15 януари разгневените британски депутати незабавно гласуваха против него с историческа разлика и след това още два пъти при последващи вотове в парламента отхвърлиха договора за развод между Лондон и Брюксел.

Предпазната клауза

Най-сериозната спорна точка между Лондон и Брюксел са редица разпоредби в проекта на споразумение какво да се прави по отношение на ирландската граница. Брекзит създава граница между Ирландия, която е държава-член на ЕС и Северна Ирландия, която е в състава на Великобритания.

Но проблемната провинция се ръководи от мирно споразумение от 1998 г., което премахва физическата граница между Ирландия и Северна Ирландия.

„Предпазната клауза“ се опитва да заобиколи това и да запази мира, като направи цяла Великобритания част от митническия съюз, докато не бъде постигната нова търговска сделка между ЕС и Великобритания.

Освен това Северна Ирландия ще трябва да приеме разпоредби за единния пазар, за да позволи свободно движение на стоки, например на живи животни.

Brexit без сделка

Премиерът Борис Джонсън заяви, че се стреми да замени предпазната клауза в споразумението с неуточнени „алтернативни договорености“. Ако не успее, той е готов да изведе Великобритания от Европейския съюз след 46 години без цялостно споразумение за развод с Брюксел.

Собствената оценка на правителството предупреждава за потенциален недостиг на храни, горива и лекарства ако това се случи, а експертите казват, че икономиката ще понесе тежък удар.

Някои споразумения с Брюксел - например за полетите между Великобритания и ЕС - са налице дори в случай на Брекзит без сделка.

Но все още се очакват значителни смущения и това ще остави нерешени много въпроси - не на последно място статутът на британците, живеещи в ЕС, и гражданите на ЕС във Великобритания.

Супсендирането на парламента

Суспендирането е процедурата, чрез която кралица Елизабет II официално спира работата на парламента в края на законодателна сесия по съвет на правителството.

Обикновено се случва всяка година без разногласия, но процедурата беше използвана по особено оспорван начин в сряда, когато премиерът Борис Джонсън поиска кралицата да спре работата на парламента до 14 октомври.

Това ще ограничи времето на противниците на твърдия Брекзит да се опитат да приемат законодателство срещу него или да отправят успешно предизвикателство срещу правителството на Джонсън.