Европейският съюз ще отпусне 500 млн. евро за въоръжение за Киев, като част от общ пакет спомагателни мерки в рамките на над 1 млрд. евро, насочени както към директна икономическа помощ, така и към хуманитарна такава за държавите от ЕС, които имат директна граница с Украйна.

Това стана ясно от изявлението на председателите на Европейския съвет и Комисия Шарл Мишел и Урсула фон дер Лайен, и президентът на Франция Еманюел Макрон, който бе домакин на извънредна среща на държавните и правителствени ръководители на държавите членки във Версай в четвъртък и петък, пише "Труд".

Пресконференцията на европейските лидери бе предшествана от обща декларация, публикувана в ранните часове на петък, от която стана ясно, че ЕС приема кандидатурата на Украйна, но по искане на конкретни държави членки, няма да инициира бърза процедура за приемането ѝ. Вместо това Съветът на ЕС препоръчва на Европейската комисия да започне подготовката на преговорна процедура с властите в Киев. Която в оптималния вариант може да отнеме до 4 години.

Международните наблюдатели припомнят, че сред водещите условия за която и е да е страна да кандидатства, и да бъде приета в ЕС е вътрешно-политическа стабилност, устойчивост на съдебната власт и върховенство на закона, което не може да бъде доказано в страна в условията на война.

Запознати източници твърдят, че основната опозиция срещу безпрецедентната мярка за ускореното приемане на Украйна в ЕС е била водена от Нидерландия, чийто премиер Марк Рюте пристигна още в сряда в Париж за разговори с френския президент Еманюел Макрон.

В изявлението си от Версай европейските лидери заявяха желанието на държавите членки за спиране на “геополитическата си зависимост от Русия” и подчертаха че “либералните демокрации не могат да оцеляват само на принципите си” и ще работят за гарантиране на взаимната си сигурност.

“Европа започва работа върху свалянето на зависимостта си от 40% руски газ 2027 г.”, заяви Еманюел Макрон, чиято страна председателства ЕС. Той обърна внимание, че за да се поучи тази цел държавите членки ще трябва да са ангажират по-активно с прилагането на “Зелената сделка” и преминаването към възобновяеми енергийни източници.

Френския президент обърна внимание, че наложени икономически санкции срещу Русия създават риска от недостиг на хранителни продукти в Европа, особено що се отнася до зърно и пшеница, които на Стария континент се внасят предимно от двете воюващи страни.

“Освен енергийния, трябва да защитаваме и хранителния си суверенитет - в близките 12 до 18 месеца ще бъдем сериозно засегнати”, посочи Макрон, като обърна внимание, че подобни недостатъци в Европа, биха имали пагубни последствия в Африка, части от които биха били изложени на гладна смърт.

Киев е изправен пред пълна обсада

Настъплението към Одеса продължава

Руската бронирана колона, която от 16 дни се придвижва към украинската столица Киев, в петък сутринта започна разгръщането в четири основни направления, насочени към обкръжаването на града от север-северозапад. Сателитни снимки, използвани от западни медии показват, че сухопътни части на руската армия са навлезли в предградия на Киев, но ситуацията на място остава неясна.

Същевременно бе съобщено за продължаващо настъпление на руските въоръжени сили по Южния фронт към пристанищния град Николаев, смятан за “ключът” към Одеса и окончателното задушаване на украинската търговия и износ зад граница. На двустранна среща в Москва с президента на Беларус Александър Лукашенко, руският лидер заяви, че вижда “положителни промени” от страна на западните позиции по отношение на конфликта в Украйна.

Коментарът му дойде след като по-рано през деня Великобритания обяви персонални санкции срещу 386 руски политици, всички членове на Държавната Дума на Русия, гласували за признаване на независимостта на Донецката и Луганската народни републики на територията на Украйна.

Успоредно на това Москва обяви, че започва съдебно производство в Русия срещу компанията-майка на социалната мрежа “Фейсбук”, “Мета”, след обявеното и решение да не цензурира смъртни заплахи срещу Владимир Путин или анти-руски коментари по повод войната в Украйна.

Европа получава около 40% от консумацията си на природен газ и 25% от своя петрол от Русия, докато САЩ получаваха само 7% от разхода си на петрола и никакъв природен газ.

Цените на суровините вече се повишиха заради западните санкции заради войната в Украйна. Заповедта на президента Путин влиза в сила незабавно, но не посочва кои стоки и суровини ще бъдат засегнати от ограниченията.

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ