Британското правителство се е отказало от плановете да въведе пълни гранични проверки с ЕС на 1 януари в резултат на пандемията от коронавируса, пише вестник „Файненшъл таймс“. Според изданието, членът на кабинета Майкъл Гоув е приел, че бизнесът не може да се справи с проблемите, произтичащи от пандемията и в същото време да се опитва да реши въпросите по границата в периода след Брекзит.

Предвижда се при това положение вместо пълни проверки, правителството да въведе временен по-лек режим на проверки по британските пристанища, като Дувър за постъпващите стоки от ЕС, както в случай на Брекзит със сделка, така и при сценарий без сделка. Министрите обаче приемат, че стоките от Обединеното кралство към ЕС вероятно ще бъдат обект на пълна проверка при влизането им във Франция.

„Файненшъл таймс“ цитира източник от кабинета да казва: „Отчитаме ефекта на коронавируса върху британския бизнес и при положение, че Лондон поема контрол върху законите и границите си в края на годината, министрите ще подходят прагматично и гъвкаво“.

Стъпката, която се очаква да бъде официално обявена преди ускоряването на подготовката за Брекзит без сделка през юли, представлява рязък обрат от февруари, когато Гоув оповести, че стоките, издаващи от Европа, ще бъдат подложени на пълни проверки.

„Искаме да помогнем на бизнеса да се приспособи към промените и възможностите извън Общия пазар и Митническия съюз“, допълва източникът.

Възможно е още днес по-късно от „Даунинг стрийт“ да излязат с декларация по въпроса.