Неформални разговори за взаимоотношенията между Великобритания и ЕС след брекзит могат да бъдат започнати още от следващата седмица, ако останалите 27 държави са съгласни, заяви външният министър на Великобритания Филип Хамънд, след като бъдещият статут на европейските граждани предизвика дебати във Великобритания, пише Herald Scotland, цитиран от "Фокус".
Хамънд призова останалите членки на ЕС да се откажат от упорството си да не бъдат провеждани дискусии преди формалното задействане на чл. 50 от ДФЕС, което ще започне двугодишно обратно броене по напускането на съюза.

Според външния министър, започването на разговори може да помогне за прекратяване на несигурността за статута на европейските граждани в Обединеното кралство и на британските граждани в ЕС.

Неговите призиви идват на фона на коментарите на Джеймс Броукеншър, министърът на имиграцията, че Великобритания не използва европейските граждани в страната като „разменна монета“ преди очакваните тежки преговори с Брюксел.

Давайки уверения на тези граждани за техния статут след Брекзит, „ не би било мъдро“, докато съдбата на британците, живеещи в ЕС не бъде решена при сделката за напускане, заяви Броукеншър в изказване пред депутатите.

„Беше предложено правителството напълно да гарантира правото на европейските граждани в страната да останат тук. Това не би било мъдро, докато не бъде получено същото уверение от европейските правителства, че това важи за британските граждани в техните страни“, обяви министърът.

„Подобна стъпка може също да има нежелания ефект да стимулира европейската имиграция в Обединеното кралство“, добави той.