Нахлуването на Украйна в руска територия може да доведе до по-бърз край на военния конфликт. Това пише за Foreign Policy Андреас Умланд, анализатор в Шведския институт за международни отношения.

Според него последните четири дни драматично са променили руско-украинската война.

Операцията на украинските сили в района на Курск бързо се превърна в най-голямото териториално настъпление след успешното контранастъпление в Харков и Херсон през есента на 2022 г.

Ефектът на изненадата


Все още не е ясно дали руснаците са успели да спрат настъплението на украинските въоръжени сили.

В мрежата обаче се появяват все повече кадри с пленени руснаци и унищожени колони руска техника. На места ситуацията много прилича на първите хаотични дни на голяма война.

„Операцията демонстрира способността на Украйна да изненадва и да използва внезапни пробиви - нещо, в което Русия постоянно се проваля от началото на конфликта“, каза анализаторът.

В допълнение, това е първият път, когато чуждестранни войски нахлуват в Руската федерация след Втората световна война. Следователно Украйна демонстрира на руснаците, че войната се връща на тяхна територия.

Западът изглежда е одобрил операцията. Белият дом и ЕС заявиха, че решението за провеждане на операцията трябва да бъде взето от самата Украйна. Преди това съюзниците заявиха, че атака срещу Руската федерация може да се превърне в „червена линия“, началото на Третата световна война и ядрения Армагедон. Но украинците го направиха.

Умланд отбеляза, че ефектът и целта на операцията в Курск може да бъде заличаване на аргументите за "червената линия". Офанзивата в района на Курск се развива, но Киев продължава да пази информационно мълчание.

Рано е да се говори за стратегическите цели на Украйна. Едно предложение, което стана широко разпространено, е, че това може да доведе до по-бърз край на конфликта.

Операцията на украинските въоръжени сили дава да се разбере на диктатора Владимир Путин, че Украйна запазва значителен потенциал за причиняване на болка на Русия.

Ако украинските сили успеят да запазят и поддържат контрол над руска територия, това може да увеличи влиянието на Украйна във всички възможни преговори за прекратяване на войната.

Междувременно украинците събират резерви и консолидират позициите си на заетите линии.

Освен това Умланд каза, че светкавичният пробив на Украйна подкопава широко разпространената идея, че Путин държи всички карти и може да диктува условията на прекратяването на огъня.

Киев дава да се разбере, че получаването на лостове за влияние в преговорите е една от целите на офанзивата.

Цел и цел


Отбелязва се, че вероятната цел на операцията е в съответствие с неотдавнашните изявления на президента Зеленски, че Киев е готов за преговори.

„Не е нужно да връщаме всички територии с военни средства, мисля, че това може да се постигне чрез дипломация“, каза той. Окупираната територия на Руската федерация може да бъде разменена за окупираната територия на Украйна.

„Може би идеята е и двете държави да се оттеглят в своите признати граници?“, написа бившият шведски премиер Карл Билд в Х.

Изглежда, че Киев подготвя основата за евентуални преговори, опитвайки се да укрепи позицията си и публично декларира готовността си. Анализаторът отбеляза, че това също е реакция на няколко фактора.

Една от тях е нарастващата умора от военния конфликт сред украинското население. Нараства броят на тези, които казват, че Украйна може да размени част от окупираните територии за мир.

Второ, фактът, че Украйна многократно е изключвала възможността за преговори с Руската федерация, предизвиква все повече критики в света. Нещо повече, стратегическата позиция на Украйна е несигурна, дори ако държи Русия на разстояние и поддържа притока на западни оръжия.

Не може да се изключи победа на Доналд Тръмп и внезапно прекратяване на помощта от САЩ и дори администрацията на Харис може да се сблъска с трудности при оформянето на бъдещи пакети за подкрепа.

Хазарт за лостове за влияние


„Може би Зеленски е решил да заложи, за да промени и ускори динамиката на конфликта, включително да спечели повече влияние, ако преговорите започнат по-рано от очакваното“, пише анализаторът.

Отбелязва се, че Украйна все още няма лостове за влияние, така че Киев е принуден да апелира към морални, нормативни и правни аргументи, когато общува с чуждестранните си партньори във всеки вариант за мир, който не предвижда пълно освобождение.

През март 2022 г. преките преговори между Украйна и Русия на беларуската граница не бяха преговори, а изтъкване на условия от Русия за капитулация на Украйна.

През април 2022 г. преговорите с посредничеството на Турция в Истанбул завършиха без резултат - цената за прекратяване на конфликта трябваше да бъде значително ограничаване на суверенитета и способността на Украйна да се защитава.

Русия предлага на Украйна да отстъпи за постоянно, освен Крим, Луганска, Донецка, Запорожка и Херсонска области, включително значителни територии, които Русия никога не е окупирала.