Дедовск, малък град, разположен на 40 километра северозападно от Москва, се оказва в центъра на кризата, породена от руската инвазия в Украйна, съобщава Франс прес. 60-годишната Зинаида Кудрявцева вече не може да си позволи скъпите лекарства, месо или нови дрехи. Тя изпитва и трудности с плащането на наема си. "Всичко е скъпо", казва Кудрявцева.

Очаква се инфлацията в Русия да достигне близо 9% в края на годината, след като беше около 7,5% през 2023 г. и 12% през 2022 г. Икономиката пострада от поредицата удари на пандемията от COVID-19, решението на Владимир Путин да нахлуе в Украйна и наложените от Запада санкции.

"Вече не купувам, прекалено скъпо е. Все още мога да си позволя пилешко месо, мляко и хляб, по-рядко извара, която също поскъпна", казва Кудрявцева, която преживява с пенсия от 16 000 рубли (около 140 евро). "За щастие, дъщерите ми дават дрехите си. Вижте тези обувки, това са младежки обувки", добавя тя със смущение.

Цената на кредитите

Цената на кредитите - важен фактор за руския икономически растеж - стана непосилна.

В опит да намали високата инфлация, Руската централна банка повиши основната си лихва до 21% в края на октомври - ниво, невиждано от 2003 г. Управителят на банката, Елвира Набиулина, обяви миналата седмица, че се обмисля ново увеличение на следващото заседание на 20 декември.

В навечерието на Нова година, Зинаида признава, че не може да мисли за бъдещето. "Живея ден за ден", казва тя, като се тревожи и за войната в Украйна.

"Тук летят и дронове", добавя тя, имайки предвид украинските апарати, които спорадично се приближават до Москва като отмъщение за ежедневните бомбардировки от руснаците през последните три години.

"Няма гаранция, че няма да се сблъскаме с глад", изразява тя своите опасения, като най-голямото ѝ желание е "да няма повече война!".

Не на войната

Посланието "Не на войната!" се среща изрисувано по някои стени в града, въпреки риска от съдебно преследване. Правителството представя конфликта в Украйна като борба за оцеляването на Русия срещу Запада.

"Цените растат всеки ден. Ябълките струват 150 рубли (1,33 евро) и повече. Кафето е 400 рубли (3,55 евро), не го купувам на тази цена, чакам намаление", казва Виктор Марков, 75-годишен пенсионер, показващ скромните си покупки на връщане от супермаркета - хляб, картофи и пиле.

Виктор също определя войната в Украйна като причина за покачването на цените, защото държавните разходи значително са се увеличили заради производството на въоръжение и заплатите на войниците.

Средствата, отпуснати за отбрана, трябва да достигнат близо 13,5 трилиона рубли през 2025 г. (около 120 милиарда евро по настоящия курс), или повече от 6% от руския БВП и около 40% от бюджета на страната. Военните разходи през 2024 г. нараснаха с почти 70% на годишна база.

"На какво да се надявам? Войната продължава, а за нея трябват ресурси", добавя Виктор с горчивина.

Нина иска червен хайвер

С пенсия от 22 000 рубли (малко под 200 евро), той и съпругата му Нина, на 73 г., няма да могат да си позволят да купят традиционния "червен хайвер" от сьомга за новогодишната си трапеза. Цената му скочи двойно за една година, достигайки 13 000 рубли (116 евро) за килограм.

Виктория, на 30 години, е преводач и преподавател по чужд език и живее в дървена къща. Тя е майка на двегодишно момиченце и се оплаква от разходите за памперси и храна за бебето.

"Разбира се, че искам мирът да се върне, защото всичко, което се случва в страната, увеличава безпокойството на хората", казва тя.