„Бежанската криза не е отминала. Хората продължават да бягат, нещо по-страшно - сега има повече бежанци”. Това предупреждение отправи директорът на Европейската агенция за управление на външните граници Фронтекс Фабрис Леджери, цитиран от германската телевизия RTL. 
В момента ситуацията на Балканите е спокойна, но в същото време се открива нов път, по който емигрантите се отправят към Европа - става въпрос за маршрута от Северна Африка през Италия.

Над 300 000 души ще дойдат от Западна Африка в Европа. Много от тях ще минат през Либия, опитвайки се да достигнат до бреговете на Италия.

По този път вече пристигат 13-14 пъти повече хора, отколкото през Турция и Гърция, посочи Леджери. Бежанците идват също и от Африканския рог и Судан.

Либия не е единствената държава, през която емигрантите минават, за да се доберат до Европа. Египет е новата гореща точка за трафикантите на хора. Този маршрут е много опасен и пътуването по него продължава над 10 дни, подчерта директорът на Фронтекс.

„Еритрея се управлява от брутална диктатура, която масово преследва хора. Тези лица имат нужда от защита. Има и хора, които напускат Сенегал, Гамбия, Нигерия и Бряг на слоновата кост в търсеното на по-добро бъдеще”, добави Леджери.

В  същото време страните от ЕС са неспособни дори да разпределят 160 000 бежанци по квоти, както предложи Европейската комисия през 2015 г. Според Леджери политиката за имигрантите е „провал”.

Той посочи, че все още има доста пробойни по т.нар. „Балкански маршрут”. Директорът на Фронтекс смята, че Европа няма да може да се справи с новата бежанска вълна без сътрудничество със страните, които не са част от ЕС, като Република Македония и Сърбия.

„Балканският маршрут” вече не съществува във вида си от миналата година. Бежанците все още не са намерили алтернативен път. Това се дължи на затварянето на границата на Македония с Гърция, както и на затегнатия граничен контрол в България”, отчете Леджери.

По данни на Фронтекс през май броят на бежанците, пристигнали на балканите е намалял с 15% спрямо април, като повечето от тях са от Афганистан. За първото тримесечие имигрантите преминали по „Балканския маршрут” са с 85% по-малко на годишна база.

От друга страна обаче броят на бежанците пристигнали в Италия през май се е удвоил спрямо същия месец на миналата година.

В Субсахарска Африка в момента се намират 26%  от бежанците в глобален мащаб, пък сочат данни на ООН. Става въпрос за повече от 18 милиона души, бягащи от конфликтите в Централноафриканската република, Нигерия, Южен Судан, Бурунди и Йемен.

Източник: БГНЕС, Фронтекс, ООН