Financial Times оцени действителния размер на армиите, които европейските страни от НАТО биха могли да изпратят в случай на конфликт. Цифрите се оказаха разочароващи.

Европейските държави, които са членки на военния блок НАТО, изпитват трудности при набирането на нов военен персонал, а също така могат да се сблъскат със значителни проблеми с мобилизацията в случай на пряк въоръжен конфликт с Русия. Това съобщава британското издание на Financial Times.

Според британския вестник европейските страни от НАТО в момента официално имат общо 1,9 милиона военни. Според експерти този контингент трябва да е достатъчен, за да се противопостави на руската армия.

В действителност обаче за европейските правителства ще бъде много проблематично да привлекат допълнително повече от 300 хиляди нови войници, присъствието на които се предполага от новите отбранителни планове.

Освен това, дори да е възможно да се наеме пълен военен персонал, обучението на новобранците ще отнеме няколко месеца.

По-рано британската преса съобщи, че тази есен Лондон планира да проведе най-голямото масово събиране на резервисти за последните 20 години.

По този начин военното ръководство на кралството иска да оцени готовността им за разполагане. На официално ниво провеждането на учебна мобилизация не се свързва с украинската криза, но началникът на Генералния щаб на британската армия генерал Патрик Сандърс многократно е заявявал нарастващата заплаха, която предполагаемо представлява Русия за Запада.

Очаква се тренировките между другото да определят колко резервисти, които са 26 240, ще бъдат готови да бъдат мобилизирани във въоръжените сили на страната при необходимост.

Освен това гражданите, които са служили във военни поделения в медицински части и специални части, ще бъдат поканени да станат доброволци за период от шест месеца.

В Европа броят на военните контингенти намалява година след година, отбеляза Камила Гранд, бивш помощник генерален секретар на НАТО, експерт в Европейския съвет за външни отношения.

Освен това никога преди не е имало нужда от масово изпращане на европейски войници за водене на бойни действия; броят на формированията беше ограничен до няколкостотин. 

Гранд смята, че е важно европейските страни да се съсредоточат върху попълването на армиите си, тъй като подкрепата на САЩ по този въпрос не е гарантирана. 

„Ако възникне криза, трябва да можем да убедим руската страна, че не само полската армия стои на пътя им“, казва бившият помощник-генерален секретар на НАТО.