"Навреме трябва да се взимат мерки против грипа и респираторните вируси". Това заяви епидемиологът проф. Тодор Кантарджиев.

По думите му в момента няма много случаи на грип в страната, но тепърва се очаква да се вдигнат. 

"Декември имаше по-малко разпространение на всякакви вируси, сега очакваме увеличение. В момента най-бързо се разпространява грипа в Русия, Молдова и Румъния, ще дойде и нашия ред.

Края на януари или началото на февруари ще бъде пика. След този пик рязко ще намаляват случаите", прогнозира проф. Кантарджиев в сутрешния блок на bTV.

Той посочи и какви са симптомите при грипа.

"Като се разболееш - до 24 часа ще се проявят симптомите - високи температура, дразнене в гърлото, болки в мускулите, ставите.

Ако веднага се вземе противогрипен препарат, изписан от доктор то още на другия ден симптомите рязко ще намалеят", каза експертът.

Алкохол и туршия

Проф. Кантарджиев разкри, че особено полезни в студените месеци са киселото зеле и туршията.

"Умните хора това правят - ядат кисело зеле и туршия, а останалите не, защото им звучи просташко. Това пазим от векове - най-изпитаното средство и като антиоксиданти и като нормализиращи чревната флора. 

Малкото количество алкохол също действа като антиоксидант, особено червеното вино.

Важното е да не се прекалява. Тежкият махмурлук влияе на имунната система. До 50 грама алкохол няма вреда. 

Плодовете, които ядем през зимата, са много полезни. Витамин Д също трябва да се взима. Когато няма слънце. Но и с него не трябва да се прекалява.

Имахме случаи преди години прекалявали с витамини - натоварили са си черния дроб. Опасно е да се прекалява с витамините. По-добре да ги заместим с плодове, зеленчуци и сьомга - с тях не можем да се натоврим", допълни той.

Според него разходките на чист въздух са изключително полезни за дробовете, с изключение на случаите в които има мъгла. 

"Когато има мъгла и замърсяване на въздуха - не е добре за инфекциите. Защитните сили на белия дроб са заети да чистят частиците. Подкрепям имуностимулаторите, но те не трябва да се взимат през цялата година, не е добре. 

Когато има мъгла когато се разхождате с детето - шалчето на устата. По-добре е от маска, дете няма какво да го мъчиш с маска. А и после ще чуе някой чичко доктор да говори срещу маските и ще пита защо му слагаш маската", пошегува се проф. Кантарджиев.