Армин Папергер, главен изпълнителен директор на най-големия европейски производител на боеприпаси Rheinmetall, заяви, че лидерите на ЕС трябва да обмислят инсталирането на системи за противовъздушна отбрана с малък обсег, подобни на израелския "Железен купол“ (Iron Dome).

Както пише Financial Times, това изявление идва в момент, когато столиците на ЕС увеличават военните разходи. Папергер заяви, че противовъздушната отбрана с малък обсег е "нещо, което трябва да бъде изградено в Европа".

"Също така мисля, че е добра идея да имаме европейско решение, подобно на "Железен купол“ и отвъд него“, заяви той.

Железният купол има обсег до 70 км и се използва от Израел от 2011 г. за прихващане на ракети с малък обсег. Анализаторите казват, че големи територии от континентална Европа не могат да бъдат защитени от такава система.

Друг представител на ЕС по въпросите на отбраната казва, че Европа вече има "всички възможности за изграждане на пълно ниво на противовъздушна отбрана“.

В края на 2022 г. германският канцлер Олаф Шолц обяви инициативата European Sky Shield, която той описа като начин за създаване на европейска система за противовъздушна и противоракетна отбрана чрез съвместно снабдяване с оборудване.

21 страни са се включили в инициативата. Това разгневи Франция, чиито служители казват, че стратегията е объркваща и зле замислена, тъй като липсват европейски системи за противовъздушна отбрана, включително френско-италианските SAMP/T на MBDA.

През февруари Rheinmetall обяви, че е продала своята система за противовъздушна отбрана с малък обсег Skyranger 30, която може да се използва срещу дронове, на германската армия за 600 милиона евро.

Разработването на по-интегрирани европейски системи за противовъздушна и противоракетна отбрана е приоритет за Брюксел.

Отбранителната стратегия на ЕС призовава за "капацитети, свързани с интегрирана европейска противовъздушна и противоракетна отбрана“ до 2035 г., а ново промишлено предложение, представено от Европейската комисия този месец, включва бюджетна подкрепа за "европейски отбранителни проекти от общ интерес“.

Интегрираните системи за противовъздушна и противоракетна отбрана са един от 22-те приоритета на отбранителните способности на ЕС. Брюксел настоя страните членки да разработят "напълно оперативно съвместими способности от следващо поколение“ в противовъздушната отбрана, които работят със съществуващите системи на НАТО.

ЕС също така работи по нова отбранителна стратегия, която има за цел да засили съвместните доставки и за първи път определя цели за доставки от производителите в блока.

Лидерите на отбранителната индустрия също призоваха за по-голямо сътрудничество и партньорства между компаниите за намаляване на дублирането и укрепване на индустриалната база Европа в дългосрочен план“, пише изданието.

Главният изпълнителен директор на авиокосмическата и отбранителна група на Леонардо Роберто Чинголани каза, че "всички говорят помежду си“.

"Опитваме се да обсъдим между компаниите възможни начини и по-добри решения, за да защитим бъдещето на европейските граждани“, казва той.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук