Изглежда, че преговорите за Брекзит са пред провал, след като Обединеното кралство отхвърли искането на ЕС да оттегли законодателството, което би му позволило да наруши споразумението за оттегляне, пише британският вестник "Гардиън", цитиран от "Фокус".

Брюксел даде на правителството на Борис Джонсън три седмици да отмени плановете си да наруши международното право и го заплаши с финансови или търговски санкции, тъй като юристите на ЕС постановиха, че Великобритания вече е нарушила споразумението за оттегляне, като е внесла законопроекта за вътрешния пазар.

В твърдо изявление след среща с Майкъл Гоув в Лондон, заместник-председателят на Европейската комисия Марош Шефчович уведоми премиера, че трябва да си върне доверието на Брюксел. Той намекна за перспективата както за колапс на продължаващите преговори за търговия и сигурност, така и за правна битка с блока.

„ЕС не приема аргумента, че целта на проектозакона за (вътрешния пазар) е да защити споразумението от Разпети петък . Всъщност е на мнение, че прави обратното “, се казва в изявление на Европейската комисия.

В него се казва, че Шефчович е казал на Гоув „без съмнение“, че правителството на Обединеното кралство трябва да „оттегли тези мерки от законопроекта във възможно най-кратък срок и във всеки случай до края на месеца“.

Шефчович беше заявил, че „представяйки този законопроект, Обединеното кралство сериозно е накърнило доверието между ЕС и Лондон“, каза комисията. „Сега правителството на Обединеното кралство трябва да възстанови това доверие.“

По-малко от два часа по-късно Гоув каза, че Даунинг стрийт няма да отстъпи: „Ясно дадох да се разбере на заместник-председателя на комисията, че няма да оттегляме това законодателство.

„Обясних на Шефчович, че не можем и няма да направим това ... той го разбра. Разбира се, той съжали“, каза Гоув и потвърди, че Обединеното кралство е „абсолютно сериозно по отношение на прилагането на протокола за Северна Ирландия“ и очаква с нетърпение да изложи обосновката на критиците от собствената си партия, които включват бившите лидери Майкъл Хауърд, Тереза Мей и Джон Мейджър, когато законопроектът ще се гледа на второ четене в понеделник.

Министърът от кабинета заяви, че това е било „добра среща“, на която Великобритания „е подчертала важността на напредъка“, за да изглади подробностите по протокола за Северна Ирландия в съвместната комисия между Обединеното кралство и ЕС.

В изявлението си Европейската комисия ясно заяви, че счита неправомерния ход за незаконен и че „няма да се въздържи“ при използването на законови мерки, включително действия срещу Обединеното кралство, за „нарушаване на добросъвестните задължения“.

Шефчович „напомни на правителството на Обединеното кралство, че споразумението за оттегляне съдържа редица механизми и правни средства за борба с нарушенията на правните задължения, съдържащи се в текста - които Европейският съюз няма да се притеснява да използва“, се казва в изявлението.

Сблъсъкът засенчи осмия кръг от преговорите между Мишел Барние, главният преговарящ на ЕС, и британския му колега Дейвид Фрост, като остават само пет седмици до крайния срок от 15 октомври, определен от премиера за споразумение по търговската сделка.

Според правно становище на ЕС, разпространено до „Гардиън“, Комисията смята, че правителството на Джонсън вече е нарушило условията на договора, само като е предприело първите стъпки за приемане на нов закон, който би отменил ключови части от споразумението за оттегляне, подписано миналата година.

„Още чрез внасяне на проектозакона и следване на политиката, изразена в него, правителството на Обединеното кралство нарушава добросъвестното задължение съгласно споразумението за оттегляне (член 5), тъй като този законопроект застрашава постигането на целите на споразумението“, пишат правните съветници на Комисията .

Комисията е посъветвала 27-те столици на ЕС, че има основания блокът да предприеме „правни средства за защита“ пред Европейския съд преди края на преходния период, което да доведе до значителни глоби или потенциални търговски санкции.

В правното становище се казва, че ако законодателството действително бъде прието, това би било в „явно нарушение на съществените разпоредби на протокола“ при отказ от всякакви износни процедури или формалности за търговията със стоки от Северна Ирландия до Великобритания и при ограничаване на прилагане на правилата на ЕС за държавна помощ в случая на Северна Ирландия.

„След като законопроектът бъде приет (както е предложен), комисията може да започне процедура за нарушение срещу Обединеното кралство поради нарушаване на добросъвестните задължения“, пишат юристите от ЕС. „Още преди законопроектът да бъде приет, може да се заведе дело за нарушение на същото основание.“

Юристите добавят: „Предвид продължителността на досъдебната фаза, малко вероятно е делото срещу Обединеното кралство да бъде заведено в съда преди края на годината.

„Въпреки това процедурите за нарушение на факти, настъпили преди края на преходния период, могат да бъдат заведени пред съда в продължение на четири години след края на прехода.“

Вестникът казва, че съдът на ЕС има потенциал да „наложи еднократна глоба“ на Обединеното кралство, или Брюксел би могъл да използва механизма за уреждане на спорове съгласно споразумението за оттегляне, „което може да доведе до налагане на финансови санкции от арбитражния комитет “.

„В случай на неплащане или продължаващо неспазване, жалбоподателят има право да спре своите задължения, произтичащи от споразумението за оттегляне (със същественото изключение на разпоредбите, отнасящи се до гражданите) или от бъдещото споразумение между ЕС и Обединеното кралство,“ пишат юристите.

Перспективата за съдебни искове може да се появи преди края на годината, след като стана ясно, че правителството се надява да прокара законопроекта за вътрешния пазар този месец. Второто четене на законопроекта е планирано за следващия понеделник.

Говорителят на премиера отказа да коментира перспективата за правни действия, настоявайки, че правителството остава „широко ангажирано с протокола от Северна Ирландия и процеса на съвместната комисия“.

„Надяваме се, че можем да постигнем споразумение в тази рамка“, добави той.