Стратегията на Китай за изолация и строги мерки е сурова, но ефективна, констатира британският в. "Гардиън". Френският всекидневник "Фигаро" съобщава, че най-засегнатият от коронавируса район вече е област Ил дьо Франс, където се намира Париж.

С над 3380 потвърдени случая до снощи, тя е най-голямото огнище на заразата във Франция.

"Когато Китай обяви, че затваря град Ухан - център на взрива от коронавируса, за да предотврати по-нататъшно разпространение на болестта, светът бе стъписан, а експертите - скептични. Решението на Пекин е огромен експеримент, който може да не преработи, при все огромната си човешка и икономическа цена, предупредиха епидемиолозите. До този момент в съвременния свят никога не е била изпробвана карантина в такъв внушителен мащаб", посочи още медията.

"Само в Ухан живеят 11 милиона души, а още десетки милиони в близките градове също бяха поставени в изолация, когато размерът на кризата стана очевиден. Тази политика се коментираше седмици, но близо два месеца по-късно подходът на Пекин изглежда оправдан. Китай съобщи за първия си ден без местно предаване на заболяването, според властите всички нови случаи са внесени от чужбина. Страни и райони, където епидемията се разраства лавинообразно - от Италия и Испания до Германия и щата Калифорния - налагат подобни мерки, но никои от тях не са така стриктни като тези в Ухан", отбелязва вестникът.

"Гардиън" напомня, че страни със силни връзки с Китай, които действаха рано и решително, като Тайван и Сингапур, до момента успяват да ограничат болестта чрез надлежен скрийнинг, тестове и програми за проследяване на контактите на заразените, а също чрез ранното въвеждане на социална дистанциране.


Заразените в цялата страна до снощи са били 10 995, но това число не включва заболелите, които са без усложнения.

Президентът Еманюел Макрон изрази съжаление вчера, че твърде много французи не приемат достатъчно сериозно разпоредбите на карантината и не ги спазват.

Виждам, че хората продължават да се разхождат парка, да се събират, да ходят на плаж или да се тълпят по откритите пазари, което означава, че не са разбрали посланията на властите.

Някои не разбират или не искат да осъзнаят, че обявените ограничения са едновременно за тяхна защита и за защита на близките им, каза държавният глава, цитиран от в. "Монд", и призова за отговорност и проява на гражданско самосъзнание.

Германският в. "Зюддойче цайтунг" коментира европейската солидарност във време на пандемия. "Затварянето на граници и отпадането, да се надяваме само временно, на огромното достижение отпреди 35 години - Шенгенското споразумение - е видим признак за тревожното състояние на нещата. Хората в Европа се свиват в националната си черупка, особено германците", отбелязва вестникът.

"В най-важната реч по време на управлението си канцлерката Ангела Меркел не спомена и дума за Европа, нито за страданията на другите, особено на италианците или пък испанците.

Най-необходим точно сега обаче е един европейски апел за единство. Дали Европейският съюз ще преживее пандемията с отворени граници, работещ вътрешен пазар и обща валута не е сигурно.

Това зависи до голяма степен от способността му да се докаже в течение на кризата. Коронавирусът взема много жертви. Дали ЕС ще е една от тях все още зависи от европейците", заключава медията.