Най-големите купувачи на руски природен газ в Европа търсят алтернативни горива и обмислят връщане към централи на въглища, за да компенсират намалените доставки на руски газ, които заплашват да доведат до енергийна криза, съобщи Ройтерс.

Италианската “Ени” обяви, че е била уведомена от “Газпром”, че и вчера ще получи едва част от заявените количества синьо гориво за вчера. Което приближава Италия до обявяването на тревога, която ще наложи да се предприемат мерки за икономии на газ, предава "Труд".

В неделя Германия, която също получава намалени доставки от руски газ, обяви план да засили запълването на газохранилищата си и да рестартира централи на въглища, които планираше окончателно да изведе от употреба.

“Това е болезнено, но е очевидно необходимо в тази ситуация, за да се намали консумацията на газ”, призна икономическият министър Роберт Хабек, който е от Зелените, борещи се за по-бърз отказ от въглища, които произвеждат повече парникови газове.

“Но ако не го направим, рискуваме газовите хранилища да не са достатъчно пълни в края на годината, преди зимния сезон. И тогава да бъдем изнудвани на политическо ниво”, обясни Хабек.

Доставките на руски газ до Германия по тръбата “Северен поток” вчера бяха около 40% от обичайния капацитет, но малко повече от тези в началото на миналата седмица.

Хабек допълни, че заработването на въглищни централи може да добави до 10 гигавата енергия в случай, че доставките на газ спаднат до критично ниво. За отварянето на въглищни централи е подготвен проектозакон, който ще бъде разгледан от горната камара на германския парламент на 8 юли.

От “Газпром” обясняват намалението в подаваните количества за Италия и Германия с технически проблеми, но властите в двете държави са категорични, че става дума за политически натиск от страна на Москва, свързан с войната в Украйна и наложените западни санкции.

Междувременно на кризисно заседание австрийското правителство също реши, че отново ще отвори спряна въглищна електроцентрала заради недостига на електроенергия, предизвикан от намалените доставки на газ от Русия.

Централата “Мелах”, която беше последната в страната, захранвана с въглища, бе затворена през пролетта на 2020 г., тъй като правителството поетапно се отказа от замърсяващата енергия в опит да премине към 100% възобновяеми енергийни източници. Сега обаче, отново ще бъде отворена.

За момента Унгария, която се съгласи да плаща руския газ в рубли, се оказа една от малкото държави в Евросъюза, които продължават да получават синьо гориво от Москва в пълен обем.