Кораб, за който се подозира, че е бил използван за саботаж на двата подводни газопроводи "Северен поток" през септември 2022 г., е бил претърсен през януари в рамките на разследване в Германия, съобщи федералната прокуратура, предаде БТА.

На 26 септември поредица от експлозии повреди тръбопроводите "Северен поток 1 и 2", минаващи по дъното на Балтийско море, които пренасяха газ от Русия до Германия.

Германската прокуратура посочи в изявление, че е "претърсила кораба от 18 до 20 януари 2023 г.", по подозрение, че "въпросният кораб може да е бил използван за транспортиране на взривни устройства", използвани за взривяване на 26 септември 2022 г. на газопроводите "Северен поток" 1 и 2 в Балтийско море.

„Самоличността на извършителите и техните мотиви са обект на текущо разследване“, добави прокуратурата, като уточни, че „за момента не е възможно да се направят солидни изводи по тази тема, в частност по въпроса за държавата поръчител“ на саботажа.

„Никакво подозрение не тегне върху служителите на германската компания, наела кораба“, се посочва в изявлението.

Тази информация идва в момент, когато няколко медии съобщиха вчера, че разследването е установило, че през септември корабът е напуснал северногерманското пристанище Рощок с шест души екипаж и е превозвал експлозивите, предназначени за взривяване на газопровода.

Според седмичника "Цайт" и обществените телевизии А Ер Де и Ес Фау Ер, корабът е била нает от базирана в Полша компания, „която, както изглежда, принадлежи на двама украинци“. За отдаването под наем са използвани фалшиви паспорти, съобщиха същите източници.

Твърди се, че корабът е напуснал Рощок на 6 септември и по-късно е бил локализиран близо до датския остров Кристиансьо.

Следи от експлозиви са били открити "на масата в кабината" на кораба, върната "непочистена" на собственика й, пише "Цайт".

"Дори следите да водят към Украйна, разследващите все още не са успели да установят кой е поръчителят" на саботажа, отбелязва седмичникът.

Германска енергийна корпорация обмисля възстановяването на газопровода

Междувременно, германската енергийна корпорация Е.ОН (E.ON), един от международните акционери в газопровода "Северен поток-1", обяви, че не изключва възможността за отстраняване на щетите по съоръжението, причинени от подводните експлозии през септември, съобщи БТА.

"Ремонтът на тръбопроводите би бил предизвикателство и ще изисква изясняване на редица въпроси: технически, търговски и правни", е казал говорител на Е.ОН пред в. "Райнише пост".

"Според компанията потенциално решение "за" или "против" възстановяването на "Северен поток-1" ще бъде взето на събранието на акционерите на "Норд Стрийм" (Nord Stream AG), компанията оператор на газопровода. Досега тя не е представила предложение за бъдещето на повреденото съоръжение на акционерите си, е казал още говорителят.

По думите му "Норд Стрийм" все още проучва и анализира ситуацията с щетите, а Е.ОН също се интересува от изясняването на подробностите.

Столтенберг: Да изчакаме разследванията

Все още не е ясно кой е отговорен за миналогодишната атака срещу газопроводите "Северен поток", тъй като не са приключили разследванията на национално равнище, заяви генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг, цитиран от Ройтерс. 

"Това, което знаем, е че е имало нападение срещу газопроводите "Северен поток", но не можем да определим кой стои зад него", каза Столтенберг преди днешната среща на министрите на отбраната от ЕС в Стокхолм.

"В момента текат разследвания на национално равнище и мисля, че е правилно да изчакаме приключването им, преди да кажем каквото и да било за това кой е извършителят", допълни шефът на НАТО.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук