Защитата срещу Омикрон след пълна имунизация с две дози бързо отслабва, казва Себастиан Улберт от Института по клетъчна терапия и имунология в Лайпциг. Поставянето на бустерна ваксина сериозно подсилва тази защита заради изграждането на нови антитела, предава Bg On Air.

Защитата срещу тежко протичане е устойчива

Генералният секретар на Германското дружество по имунология Карстен Ватцл цитира британската Агенция за здравна сигурност с данни за хоспитализациите след ваксинация. Според тях, защитата след втората ваксина е 72 %, а след бустерната доза - 88. Още е рано да се каже колко дълго бустерната ваксина предпазва срещу Омикрон, обяснява Улберт. Но тя със сигурност покачва имунния отговор и защитните механизми. 

Но засега изглежда ясно: Дори и след трета доза с времето защитата срещу инфекции намалява. "Многото антитела, които човек получава след бустер, се губят с времето. Причината е, че имунната система реагира на ваксината както на инфекция и наведнъж произвежда много антитела”, обяснява Ватцл. 

Но с времето нуждата от тях се губи и броят им намалява. Съответно се повишава и рискът от пробив във ваксинацията или повторна инфекция. Но в дългосрочен план основната цел е да се предотврати тежкото протичане на болестта. А тази защита се губи много бавно. Затова за хората в рискови групи редовното поставяне на бустери може да се окаже необходимо, но за младите и здрави хора те надали ще са необходими, освен ако вирусът не мутира сериозно. 

Струва ли си поставянето на четвърта доза?

Израелският опит показва, че четвъртата доза покачва антителата, но нивото им бързо след това отново спада до това след третата доза. Четвъртата ваксинация е правилният ход за рисковите групи, например за възрастните хора, но е спорно дали тя може да бъде решение за останалата част от населението, което няма как да се ваксинира на всеки четири месеца.