Германският вирусолог №1: Има друг коронавирус с потенциал за пандемия
Водещият германски вирусолог Кристиан Дростен апелира дори и при най-леки симптоми на настинка да си останем вкъщи
Признаците може да са толкова безобидни, че домашният лекар да не вижда причини за правенето на тест за коронавирус, но с цел да се спре по-нататъшното разпространение на заболяването е желателно дори и само при дразнене в гърлото или лека хрема да не се излиза от вкъщи. Ситуацията ще се подобри, чак когато има готова за употреба ваксина, смята Дростен, пишат от "Дойче веле".
Съветът на вирусолога се базира и на наскоро променените препоръки на института „Роберт Кох“ за правене на тестове най-вече на хора с отчетливи симптоми на Ковид заради ограничените капацитети на лабораториите. Тези, които въпреки наличието на симптоми не могат да бъдат тествани, би трябвало да се изолират за пет дни вкъщи и да прекратят изолацията едва след още два допълнителни дни без симптоми, препоръчват от института „Роберт Кох“.
По този повод Кристиан Дростен заявява, че е важно хората с леки симптоми да имат възможност да си направят бърз тест, например при личния лекар. Вирусологът подчертава, че смята бързите тестове са „важен нов инструмент“ в борбата срещу пандемията. До момента те бяха на разположение само за медицинския персонал.
В същото време Дростен твърди, че масовото прилагане на бързите тестове - т.е. и на хора без всякакви симптоми - не е препоръчително, тъй като те могат да дадат и грешен резултат, а това би довело до безпричинната изолация на относително много хора. Тези тестове по-скоро би трябвало да се приложат в огнищата на разпространение на заболяването.
"Всички в момента се занимават с коронавируса, но има и друг вирус от същото семейство, който е с потенциал да предизвика пандемия", смята водещият вирусолог на берлинската болница „Шарите“. Той смята да насочи следващите си проучвания именно в тази насока и да изследва вируса, предизвикващ Близкоизточния респираторен синдром (БИРС).
И този коронавирус е смъртоносен
Този вирус засяга горните дихателни пътища и също може да предизвика смъртоносна бронхопневмония. Подобно на коронавируса той се пренася от животни върху хора – най-вероятно от камили. Има обаче и случаи, когато заразата се е разпространила при контакт между хора. Коронавирусът на Близкоизточния респираторен синдром е установен за първи път на Арабския полуостров през април 2012 година, оттогава насам се разпространява предимно в Саудитска Арабия.
През 2015 година за проява на този вид инфекция, предизвикана от внос на БИРС бе съобщено от Южна Корея – в рамките само на няколко седмици там бяха регистрирани 186 болни, като в 38 случая заболяването е довело до смърт.
По данни на института „Роберт Кох“, досега в Германия е имало три случая на зараза с коронавируса на Близкоизточния респираторен синдром – сред хора, пристигнали от Катар и от Обединените арабски емирства, както и у пациент, посетил пазар за камили на Арабския полуостров. Той починал три месеца по-късно от последствията от заболяването.
До септември т.г. Европейският център за превенция и контрол на заболяванията е регистрирал над 2500 случая на заболяване от Близкоизточния респираторен синдром в 27 държави, като смъртните случаи са над 800.
Последвайте ни
0 Коментара: