Години наред семейство от Офенбах е давало под наем жилища на обикновени работници от България и Румъния на завишени цени. Тази седмица семейната двойка - мъж и жена на по 45 години - е била задържана от полицията. Отдаваните от тях жилища били в отчайващо състояние, а работниците ги използвали за спални помещения, се посочва в информациите. Повечето от наемателите не говорели немски език, пише "Дойче веле".

Да се възползваш от безизходицата на другите

В сряда сутринта (26 август) полицията е влязла във въпросните жилища в Офенбах и Ешборн, след което са били задържани двамата им собственици. Говорител на прокуратурата в Дармщат е съобщил, че междувременно съпругата отново е на свобода, докато мъжът остава в предварителния арест.

До акцията на полицията се е стигнало след разследване по подозрение за спекулативно лихварство и подправяне на документи, което е продължило две години, отбелязва "Франкфуртер Рундшау". От публикацията в това издание става още ясно, че над 40 души са били потърпевши.

Двамата съпрузи са се възползвали от безизходицата, в която се намирали българите и румънците, за да получават от тях завишени наеми. Конкретни цифри обаче не се съобщават. Източноевропейците не говорели немски език.

Съпругът е заплашвал с физическа разправа някои от наемателите. По данни на полицията, той и съпругата му са вписвали фалшиви данни в договорите, за да прикрият окаяното състояние на препълнените жилища. Те са оказвали и натиск над наемателите да не кандидатстват за социални помощи като жилищни надбавки.

В Офенбах редовно стават известни случаи на подобни злоупотреби с цел печалба от завишени наеми. През юли семейство подаде жалба за това, че е плащало 600 евро месечно за наем на помещение от 10 квадратни метра, в което са били настанени четирима човека.

1000 евро за едностайно жилище?

Наскоро нашумя и друг случай, но от Щутгарт - там собственик на едностайно жилище е искал наем от 1000 евро месечно.

Какво могат да направят хората, изнудвани да плащат нереално високи наеми? На този въпрос се спира електронното издание echo24.de. То цитира Ролф Гасман от Съюза на наемателите в Щутгарт, според когото потърпевшите могат да искат намаляване на наема, ако е нарушена тъй наречената "спирачка" за повишаване на наемите.

Тя представлява административна мярка, която не позволява на собствениците на жилища да вдигат своеволно наемите за тях. Ако наемодателят откаже да свали наема, тогава има две възможности: или наемателят да си удържи надплатените суми, или да съди собственика на жилището. Защото "подобни наеми са незаконни", казва Гасман във връзка с искания месечен наем от 1000 евро за едностайно жилище.

Законът обаче не предвижда санкция за собствениците на жилища, които нарушават т.нар. "спирачка" за вдигане на наемите, уточнява изданието.