Все по-страховитите летни горещини топят дори гранита на легендарния алпийски връх Матерхорн или Червино на италиански – бият от няколко дни тревога медиите на Апенините, пише „Монитор“.
 
Извисилият се на границата между Италия и Швейцария исполин, който през 1865 г. е изкачен от човек последен сред алпийските планински гиганти, дори след европейския първенец Монблан, вече се люспи като най-обикновена скала.

И за да бъдат предотвратени неприятни инциденти по швейцарските склонове на високия 4478 м връх са инсталирани 50 датчика, които отчитат и най-слабото раздвижване в огромната гранитна пирамида.
 
Наистина Матерхорн е живописен скален блок, който според учените се е издигнал от движенията на земната кора преди 50 млн. години. Тогава се сблъскват континентите Африка и Европа и природата извайва върха с причудлива и величествена форма, която трудно би му предал и гений на скулптурата.
 
Ограден е с вечни снегове и ледници, за които се разказват легенди и които в по-нови времена привличат с невероятна сила алпинисти от цял свят.

Други пък десетки хиляди почитатели на планината се стичат през цялата година в швейцарския град Цермат и италианския Червиния, за да се любуват до насита на забилата се в небесата красива пирамидална форма.
 
Но през лятото на 2003 г. от исполина се отлюспва намиращ се на 3830 м височина огромен къс скала с дължина 150 метра, по която е минавал един от маршрутите към неговия „гребен“.

Тогава едва не се стига до трагедия, тъй като в близък заслон остават изолирани няколко дни дузина алпинисти, които са спасени с вертолет. Направената експертна оценка на причините за срутването показва, че то е следствие от топенето на вечните ледници и снегове покрай Матерхорн.