Гражданска война във Франция заради Макрон, тежки сблъсъци с полицията в цялата страна ВИДЕО
В Лориен запалиха полицейски участък, а в Нант бе разбит входът на сградата на Административния съд. Има и ранени полицаи
Френските синдикати провеждат днес първите масови демонстрации, след като френският президент Еманюел Макрон разпали обществения гняв, прокарвайки пенсионната реформа без гласуване в парламента, предаде Асошиейтед прес.
Френският президент засега упорито устоява на нарастващото недоволство по улиците на страната, като вчера заяви, че реформата за вдигане на пенсионната възраст от 62 на 64 години, трябва да бъде въведена до края на годината.
Критиците атакуваха Макрон за коментарите, описвайки го като "самодоволен", неосъзнаващ случващото се и с обидно поведение.
Началото на демонстрациите в Париж започна в 14:00 ч. местно време, но мобилизацията в провинцията вече чупеше рекорди.
Движението на метрото и крайградските влакове е нарушено. Протестиращите излязоха на релсите със синдикални знамена, а някои държаха сигнални ракети. Те призовават за оставката на френския президент Еманюел Макрон.
Към стачката се присъединиха и много учители, а училищата са затворени. Учителският профсъюз твърди, че 70% от специалистите стачкуват в Париж. Персоналът на редица училища в Руан, Марсилия, Тулуза и други френски градове също се присъедини към стачката, информира пресата във Франция.
По улиците на повечето големи градове има и сблъсъци с полицията. Издигнати са барикади, има запалени огньове по улиците. В Лориен запалиха полицейски участък, а в Нант бе разбит входът на сградата на Административния съд. Има и ранени полицаи.
"Няма да се откажем, защото сме мнозинство срещу Макрон в тази страна, той трябва да ни чуе", казва протестиращ пенсионер в Бордо, пред в. "Монд". Той осъжда "реформата и социално-икономическата политика на Макрон като елитарна, която кара бедните да плащат".
Според преброяването на в "Фигаро" в 14:00 ч. по улиците на Франция са излезли 350 000 демонстранти, в сравнение със 154 000 на 15 март по същото време и 428 000 на 7 март.
След мобилизацията днес профсъюзите, организиращи протестите, ще се срещнат тази вечер, за да обмислят последващите действия на социалното движение. Те разчитат и на евентуален референдум, който да накара изпълнителната власт да се огъне.
Вчерашните коментари на Макрон са първите, откакто правителството принудително прокара пенсионната реформа миналата седмица заради липсата на достатъчна подкрепа. Президентът на Франция защити "необходимата" реформа и се обяви против "крайното насилие"
Впоследствие кабинетът оцеля след два вота на недоверие в Националното събрание на Франция (долната камара на парламента) в понеделник.
Законопроектът трябва да бъде разгледан от Френския конституционен съвет, преди да прерасне в закон.
Във втория си и последен мандат 45-годишният Макрон постоянно заявява, че пенсионната реформа се нуждае от промяна, за да може да се осигури финансирането й. Противниците на реформата предлагат други решения, включително по-високи данъци за богатите и компаниите, които според Макрон ще засегнат икономиката.
Шефът на най-големия френски профсъюз Се Еф Де Те (CFDT) Лоран Берже заяви пред телевизия Бе Еф Ем, че правителството трябва да изтегли пенсионната реформа.
Рано тази сутрин терминалът за втечнен природен газ в Дюнкерк е бил блокиран, след като работниците са гласували да подновят стачката срещу пенсионната реформа, съобщи синдикален източник. То ще бъде блокирано до утре сутринта, като на обяд ще се проведе общо събрание, на което ще се реши дали стачката ще бъде подновена отново, според източника.
Последната вълна протести е най-сериозното предизвикателство за управлението на Макрон след бунта на "Жълтите жилетки" преди четири години. Според социологическите проучвания по-голямата част от французите се противопоставят на пенсионната реформа, както и на решението за приемането й без гласуване.
Министърът на труда Оливие Дюсо заяви, че правителството не отрича създалото се напрежение, но иска да продължи с реформата.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
14 Коментара: