По време на Студената война бронзова статуя на Маркс гордо се издигала в центъра на германския град Нойбранденбург, обаче в деня на 200-а годишнина от рождението му (18.5.2018) тя ще се намира в магазин в покрайнините на града. Това пише в The Guardian журналистът Филип Олтерман в публикацията си „Revived in the west, neglected in the east: how Marx still divides Germany”.
 
След падане на Берлинската стена площадът на Карл Маркс бил превърнат в пазарен площад и преименуван, сега на мястото има търговски център. В същото време, докато идеите на Маркс излизат отново на мода на Запад, в тази част на Германия, където цели десетилетия се опитвали да реализират марксизма, сега се отнасят към него „прохладно”, отбелязва Олтерман.
 
В неговия роден град Трир политици, включително президентът на Еврокомисията Жан-Клод Юнкер и лидерът на германските социалдемократи Андреа Налес, произнасят речи по случай откриването на 5,5-метровата статуя на Маркс, подарена от правителството на Китай. Това станало възможно с увеличаване на дистанцията от социализма и трезва оценка на миналото.
 
Представителят на Лявата партия на Германия Дитер Ковалик и неговите единомишленици предложили да бъде възстановена статуята на Маркс в Нойбранденбург. Кметът на града дал съгласието си след продължителни дискусии, пише The Guardian. / БЛИЦ